Gümrükte rüşvete 'kart' önlemi

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, kurun durumuna göre bu yılın sonunda 82-84 milyar dolar aralığında ihracat rakamı beklediklerini söyledi.

İSTANBUL - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, kurun durumuna göre bu yılın sonunda 82-84 milyar dolar aralığında ihracat rakamı beklediklerini söyledi. Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü'nün kaçakçılıkla mücadelede kullanacağı motorbotun teslim töreninde konuşan Tüzmen, gümrüklerde para dolaşımını engelleyecek sistemi hayata geçireceklerini belirtti.
Tüzmen, "Gümrük sahasındaki ödemelerin karttan yapılmasını sağlayan sistem getiriyoruz. Elektronik çip içinde herkesin gümrük sahasında hangi işlemler karşılığında ne yaptığını belirleyecek bir sistemi uygulamaya sokacağız. Böylelikle gümrük sınırları içerisindeki sıkıntıları da aşmış olacağız. Yıl sonuna kadar bunu tamamlamaya çalışıyoruz" diye konuştu. Tüzmen, artık gümrüklerin yasadışı ticaretin en zor, yasal ticaretin en kolay yapılacağı yerler haline geleceğini söyledi.
İhracat 84 milyon dolara çıkar
Tüzmen, yıl sonu ihracat hedefine ilişkin bir soru üzerine, "Yıl sonunda 82 milyar dolarla... Kurun durumuna göre 82-84 milyar dolar aralığında bir ihracat rakamı bekliyoruz. 12 ay geriye baktığımızda şu anda ihracatımız program hedeflerini aşmış durumda. 79 milyar doları geçtik" dedi. Bu yıl 800 yeni personel alacaklarını da belirten Tüzmen, gelecek yıllar itibarıyla gümrüklerde 10 bin personel seviyesini yakalamaya çalıştıklarını söyledi.