Gümrükte rüşveti 'e-kart' önleyecek

Gümrük Müsteşarvekili Mehmet Şahin, gümrük sahasında para kullanımını önleyecek elektronik bir sistem geliştirdiklerini, sistemin yıl sonuna kadar hayata geçirileceğini açıkladı.

ANKARA - Gümrük Müsteşarvekili Mehmet Şahin, gümrük sahasında para kullanımını önleyecek elektronik bir sistem geliştirdiklerini, sistemin yıl sonuna kadar hayata geçirileceğini açıkladı.
Şahin, gümrüklerde rüşvet olaylarını engellemek için, 'E-Gümrük Projesi' kapsamındaki sistemde bankamatik kartı gibi bir kart geliştirildiğini söyledi. Sistem uygulanmaya başladığı andan itibaren, gümrük idarelerinde 'gümrük vergisi, resmi, harcı, fonu veya herhangi bir amme alacağının' nakit parayla ödenemeyeceğini belirten Şahin, "Bu kart makineye takıldığında gerekli miktar, otomatik olarak hesaptan çekilecek. Dolayısıyla gümrükte her ne isim altında olursa olsun madeni veya kâğıt para anlamında bir görüntü söz konusu olmayacak" diye konuştu.
İş takipçileri gümrüğe giremeyecek
Şahin, sistemle gümrüklere giriş ve çıkışın artık şifreli olacağını, kart olmadan kapıların açılmayacağını aktardı. Gümrük Kanunu'na göre gümrük müşavirleri ve gümrük müşavir yardımcılarının gümrüklere girebileceğini anlatan Şahin, "Bu sistem, iş takipçiliği yapan yetkisizlerin gümrük giriş-çıkışlarını ortadan kaldıracak" dedi. Bu arada Mehmet Şahin, bir TVkanalında İstanbul gümrüklerinde (Halkalı, Haydarpaşa ve Atatürk Havalimanı) rüşvet olayları ile ilgili yayımlanan görüntüleri, ihbar kabul ederek önceki gün itibarıyla soruşturma başlattıklarını anlattı.