Gümrükten alınan araçların kalış süresi uzadı

Gümrükten alınan araçların kalış süresi uzadı
Gümrükten alınan araçların kalış süresi uzadı
Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada yurtdışından getirilen araçların Türkiye'deki kalış süresinin 6 aydan 24 aya çıkarıldığını açıkladı.

Başbakan Davutoğlu, müjdeyi  7 Haziran seçimlerinden önce verse de mevzuat değişikliği 1 Kasım seçimlerinden önce uygulamaya girmiş oldu. 4458 Sayılı Gümrük Kanununun Uygulanmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararında değişiklik yapılmasına ilişkin karar, bugünkü Resmi Gazete 'de yayımlandı.

GURBETÇİLERİN YÜZÜ GÜLDÜ

Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarına, yirmi dört ay geçici ithalat izni verilecek.

Değişiklik öncesinde geçen süre için her ay iki katı ceza ödüyordu. 3 aydan sonra  ise bu ceza katlanarak arıyordu. Artık herhangi bir ülkede ikamet eden milyonlarca gurbetçi, Türkiye'ye getirdikleri arabaları, kendileri uçakla ya da bir başka taşıtla geri dönseler bile, 2 yıla kadar Türkiye'de tutabilecekler.

UYGULAMA NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, sürenin 2 yıla çıkarılması uygulamasının 13 Ekim 2015 tarihi itibariyle başladığını belirtti.

bigPara.com