Günay: Doğalgazda kamu tekeli kırılmalı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, ucuz doğalgaz için kamu tekelinin kırılması, özel sektörden kim nereden Türkiye'ye en ucuza doğalgazı getirecekse onun önünün mutlaka açılması gerektiğini ifade etti.

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, ucuz doğalgaz için kamu tekelinin kırılması, özel sektörden kim nereden Türkiye'ye en ucuza doğalgazı getirecekse onun önünün mutlaka açılması gerektiğini ifade etti.
Doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasının bu enerji kaynağının fiyatının ne olacağı konusunu daha da önemli kıldığını anlatan Günay, şöyle konuştu:
"Şehirlerde ve sanayide gaz kullanımının ekonomi, çevre, konfor ve verimlilik gibi hususlarda çok avantajları var. Ancak tüm ülke çapında doğalgaz kullanılırken bunun fiyatlarının sürekli artması hem vatandaşlarımız, hem gelişmekte olan sektör açısından bir risk olur. Bunun için hem kaynak ülkeler, hem de şirketler arasında çeşitlilik sağlanıp bunları rekabet ettirmekten başka bir yol yok. Bu alandaki kamu tekelini de kırmak lazım. Dileyen doğalgazı getirebilmeli."
Kurum olarak son üç yılda 45 doğalgaz dağıtım bölgesinin ihalesini yaptıklarını kaydeden Günay, şunları söyledi: "Ankara, İstanbul, Kocaeli gibi altı şehrimizle birlikte ülkemiz genelinde doğalgaz kullanılan şehir sayısı 36'ya ulaştı. Sürmekte olan yatırımlarla bu kış bu rakamın 40'ı aşacağını düşünüyoruz."
Sırada Kars, Antalya ve Şanlıurfa var
Önümüzdeki dönemde Denizli, Gaziantep, Kahramanmaraş, Yozgat gibi şehirlerde doğalgaz kullanımına başlanmasının beklendiğini kaydeden Günay, bu şehirlerin ardından ihalesi yapılan ve yatırımlara başlanacak Şanlıurfa, Kars, Erzincan ve Antalya gibi şehirlerin geleceğini bildirdi. Günay, "Yıl sonunda tüm şehirlerimizin doğalgaz dağıtım ihale işlerini büyük ölçüde tamamlamış oluruz. 2007'de de buralar gaz kullanmaya başlar" dedi. Gelecek yıl Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kalan şehirlerin durumlarına bakılacağını kaydeden Günay, "Ülkemizin gerçek anlamda doğalgazla 2007'de tanışacağını düşünüyorum" dedi.