Günaydın İMKB

Günaydın İMKB
Günaydın İMKB
Borç krizinde Avrupa'dan çok düşerek 1 ayda yüzde 12 eriyen İMKB, dün diğerlerinin aksine yüzde 2 yükseldi. Kayıpları çok olan komşunun borsası da toparlandı.

Avrupa borç sorunu nedeniyle önceki gün tüm borsalardan hızlı düşen İMKB , dün uluslararası piyasalardaki sarsıntının sürmesine karşın, toparlandı. İMKB 100 endeksi, önceki günkü yüzde 3.14’lük çöküşün ardından dün yüzde 2.0 yükselerek, bir ayda yüzde 12’yi bulan kayıplarının küçük bir bölümünü gidermiş oldu. 

Ancak, Avrupa ülkelerinin borç sorunlarına yönelik devam eden endişelerle uluslararası borsalarda süren düşüşler eşliğinde Türkiye ’nin 5 yıllık CDS’leri ise önceki günkü 149 baz puanlık düzeyinden, dün 159.5 baz puana kadar çıktı. Ülke borçlarının sigorta primi niteliğinde olan CDS’lerin yükselişi, piyasaların güvenin azaldığını gösteriyor. 

Piyasanın ısrarı sürüyor
 
Piyasaların, Avrupa Birliği (AB) liderliğinin borç krizinden kaynaklı yüklerin bir bölümünü bankaların hissedar ve alacaklılarına aktarma planlarına karşı direnişi dün de sürdü. Almanya ve Fransa’nın bu yöndeki hazırlıklarının durdurulmasını isteyen uluslararası piyasalarda düşüşler, önceki günün şiddetinde olmasa da hemen tüm borsalarda etkili oldu.
 
Öte yandan, İrlanda, Portekiz ve İspanya’nın ardından, piyasalarda Kıbrıs ve İtalya’dan sonra Belçika’nın da adı anılmaya başladı. Piyasalarda, bu ülkelerin de sıraları geldikçe AB ve Ulaslararası Para Fonu (IMF) desteğini isteyecekleri görüşü hakim. 

Bu çerçevede, İspanya, İtalya ve Belçika’nın 10 yıl vadeli tahvilleri ile Almanya tahvilleri arasındaki getiri farkı, ortak para biriminin kullanıma geçtiği Ocak 1999’dan bu yana en geniş düzeye ulaştı. Buna paralel olarak euro/dolar paritesi de 1.30 düzeyinin altına indi. Dolar/euro paritesinde gerilemenin etkisiyle 1.51 liraya kadar yükselen dolar, ise gün sonuna doğru 1.50 düzeylerine çekildi. İş Yatırım Araştırma Müdürü Emre Sezan, İMKB’deki yükselişi “bir düzeltme hareketi” diye nitelendirdi. FİNANS SERVİSİ

bigPara.com