Güneş enerjisinde yatırım planı hazır

Güneş enerjisinde yatırım planı hazır
Güneş enerjisinde yatırım planı hazır
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı güneş enerjisinden elektrik üretimi için bir yatırımlı bir 'yol haritası' hazırladıZEYNEP AKYIL


ANKARA - Su, rüzgar, jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına güneş enerjisini katarak, Türkiye’nin diğer Avrupa ülkelerine göre avantajlı olduğu güneş potansiyelini elektrik üretimi için kullanma yolunda çalışmalar hız kazandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, rüzgar enerjisi yatırımlarındaki atağın ardından, güneş enerjisinin yatırıma dönüşebilmesi için güneş enerjisinden elektrik üretimi için bir "yol haritası" hazırladı.

Buna göre, ilk etapta güneş enerjisi için 5346 sayılı "Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun"da fiyat ve uygulanacak teknoloji yönünden düzenleme yapılması öngörülüyor. Bundan sonraki adımda ise 5627 sayılı "Enerji Verimliliği Kanunu"nda Elektrik İşleri Etüd İdaresinin (EİE) görevlerine dönük "Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğine göre rüzgar enerjisine dayalı lisans almak maksadı ile yapılan başvurulara ilişkin olarak Bakanlık tarafından çıkarılacak yönetmelik çerçevesinde görüş oluşturmak" ibaresine rüzgar enerjisinden sonra gelmek üzere "güneş enerjisi" ifadesi eklenerek, madde yeniden düzenlenecek.


Söz konusu düzenlemeyi müteakip Elektrik İşleri Etüd İdaresi tarafından rüzgar projelerinde olduğu gibi güneş potansiyelinin de değerlendirilmesine yönelik olarak yönetmelik hazırlanacak. Söz konusu çalışmada güneş termal elektrik santrali (CSP), güneş elektrik santrali (fotovoltaik-PV) gibi farklı teknolojilerin göz önüne alınmasına ve ayrı sahaya birden fazla başvuru olması halinde uygulanacak işlemin yönetmelikte belirtilmesine dikkat edilecek.

Tüm mevzuat altyapısının tamamlanmasının ardında da EPDK tarafından, başvuru alma tarihinin ve başvuruların nasıl değerlendirileceği ilan edilecek.


Bundan sonraki aşamada ise EİE’nin konuya ilişkin değerlendirmesini yapacak ve konuyu EPDK’ya bildirecek.

SAHANIN TEKNOLOJİYE UYGUNLUĞU ÖNEMLİ

Söz konusu süreçte, "lisans başvurusu yapılan saha ve seçilen teknolojinin sağlıklı değerlendirilebilmesi açısından sahanın uydu veya yer ölçüm sistemlerinden sağlanmış ölçüm verilerine ve coğrafi özelliklerine ihtiyaç duyulacağı, bu verilerin saha karakteristiğini yansıtıp-yansıtmadığının ve sahanın seçilen teknolojiye uygunluğunun değerlendirilmesi ile megavat başına ihtiyaç duyulan arazi miktarı göz önüne alındığında yaşanabilecek muhtemel çakışmaların çözümüne yönelik" yönetmelik bazında düzenleme yapılması ve buna müteakip lisans başvurularının alınması önem taşıyor.

GÜNEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ GÜNEŞ ZENGİNİ

Türkiye, coğrafi konum itibariyle güneş enerjisi potansiyeli açısından birçok ülkeye göre şanslı durumda bulunuyor. EİE tarafından yapılan çalışmaya göre Türkiye’nin ortalama yıllık toplam güneşlenme süresi 2640 saat (günlük toplam 7,2 saat), ortalama toplam ışınım şiddeti ise 1311 kWh/metre kare-yıl (günlük toplam 3,6 kWh/m²) düzeyinde. Türkiye’nin en fazla güneş enerjisi alan bölgesi Güney Doğu Anadolu Bölgesi. Bunu Akdeniz Bölgesi takip ediyor.

Güneş enerjisi konusunda büyük bir potansiyele sahip Türkiye’de yıllık güneş enerjisi potansiyeli 380 milyar kilovat saat (kWh) düzeyinde bulunuyor. Bu miktar 56 bin megavatlık (MW) bir doğal gaz santralinin ürettiği enerjiye denk geliyor. Coğrafi konum itibariyle ortalama 200 günü güneşli geçen Türkiye’de şu anda güneş enerjisi kapasitesinden ancak binde 1 oranında yararlanılabiliyor.


DÜNYADA "TEMİZ VE MASRAFSIZ" GÜNEŞ ENERJİSİNİN KULLANIMI

Temiz ve masrafsız bir enerji kaynağı olan güneşin en önemli özelliği bol ve sınırsız olması. Kullanımı giderek artan güneş enerjisinden önceleri ısı enerjisi olarak son yıllarda ise gelişen teknoloji ile beraber elektrik enerjisi olarak yararlanılıyor. Güneş panelleri ve fotovoltaik pillerle giderek azalan maliyetlerle elektrik enerjisi elde ediliyor. Dünya genelinde güneş enerjisinden sıcak su da elde ediliyor. Örneğin Fransa ile İspanya arasındaki Pirene dağları üzerinde kurulu olan güneş kollektörlerinden 320 derece sıcaklık sağlanıyor. Aynı şekilde evlerin çatısına monte edilen güneş panellerinden sıcak su elde etmek de mümkün olurken, Türkiye’nin de özellikle güneşi bol şehirlerinde bu yöntem yaygın olarak kullanılıyor. Avustralya, Japonya, İsrail ve ABD güneş enerjisinden yararlanan ülkelerin başında gelmektedir. İsrail’de güneş enerjisiyle her yıl 300 bin ton petrole eşdeğer enerji sağlanıyor.


ALIM GARANTİLİ TEŞVİK SÜRELERİ 15-25 YIL

Avrupa genelinde ise güneş enerjisini kullanan ülkeler arasında Portekiz, İtalya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İspanya bulunuyor. Söz konusu ülkelerde güneş enerjisine yapılan yatırımlarda alım garantili teşvik süreleri 15-25 yıl arasında değişiyor. Yatırım yapılan teknolojiye bağlı olarak da alım garantili fiyatlar büyük farklılık gösteriyor.

Yatırımlarda seçilecek teknolojiye bağlı olmakla beraber 15 bin-30 bin metre kare/megavat alana ihtiyaç duyuluyor. (aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/91652091652013

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  en dogrusu - 2323

  hem cevreye duyarli hem de daha uzun omurlu bir enerji yatirimi olacak, tebrik ediyorum yetkilileri , biraz gec oldu ama olmamasindan iyidir.

  Sonunda! - seyyar sinemacı

  Ülkemiz hem güneş zengini hem de bundan yararlanabilcek kapasiteye sahip, üstelik masrafı çok olmasına ragmen en sağlıklı enerji kaynağı projeyi desteklemek herkesin görevi.

  Bravo! - hazangul

  Gelecege donuk cok iyi bir uygulama. Hem ulkeye hem de dolayli yoldan dunyaya hizmet. Iste Turk-Kurt meselesi yerine bu tur islerin pesinde kosulmali.

  muhteşem! - netya66

  birilerinin çıkarına dokunmayacaksa bence buna hemen başlanır.kusursuz bir kaynak bence,hem ekonomik,hem zararsız olur.

  kuru toparaklar ve güneş tarlası - De Rezza

  alın size gerçekten muazzam bir tarla üstelik verim en üst seviyede ve ek bir şey yapmanızada gerek yok tamamen bedeva bir enerji sadece kurun ve bekleyin kısa sürede inanılmaz bir şekilde kar etmeye başlarsınız. üstelik ülkemizde bu kadar çok kurak topraklar varken. hem onları da değerlendirmiş oluruz. resimdeki gibi bür yapıyı kurabilsek çok güzel olacak.

  Herşey Ortada - Grilling

  Veriler ortada kazanılabilen enerji ise çok iyi. diğer detaylar içinde kısa üsrede araştırma yapılıp uygunlanmaya konulsa çok güzel bir geliişme olur bizim için. En azından enerji açığımızın büyük bir kısmını bu şekilde kapatabiliriz.

  Dereyi görmeden paçaları sıvamayalım - mustafatanriverdi

  Ne zaman nükleer enerji konusunda ve kömür konusunda hatta doğal gaz konusunda hata yapılsa hemen gündeme güneş ve rüzgar getirirler... artık laf ebeliği ve planlar değil sonuç görmek istiyoruz! Plan zaten yapılacak, hani nerde sonuç. Rüzgar haritası ve planı yıllardır var ama bir türlü ek 4-5 göstermelik küçük çiftlik ötesine geçirilmesine izin vermedi hükümet... dereyi görmeden paçaları sıvamayalım, görelim sonra "aferin" deriz.