Güneş enerjisinin lideri Ezinç kapasite artırıyor

Güneş enerjisinin lideri Ezinç kapasite artırıyor
Güneş enerjisinin lideri Ezinç kapasite artırıyor

Ezinç yılda 400 bin metrekare güneş kolektörü (panel) üretim kapasitesine sahip.

Güneş enerjisi sistemlerinde dünyanın 5. büyük üreticisi olan Ezinç, Kayseri'deki fabrikasında üretimini yüzde 10 artırmaya karar verdi

İSTANBUL - Güneş enerjisi sektöründe lider olan Ezinç, üretim ve otomasyona yönelik yeni yatırımlarıyla yüzde 10 büyümeyi planlıyor. Sektördeki liderliğini uluslararası düzeye taşıyan ve 2010 yılında dünyanın 5’inci büyük üreticisi konumuna yükselen Ezinç, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasında; güneş kolektörü ve sıcak su tankı üretiminin otomasyonuna yönelik yaptığı yatırımlarıyla gelen taleplere daha hızlı cevap verebilecek.

80 ülkeye ihracat yapıyor
Yılın 12 ayı üretim yapan ve dünyanın 80 ülkesine ihracat gerçekleştiren Ezinç, 2010 yılındaki 1.7 milyon TL’lik yatırımıyla üretim kapasitesini daha da artırarak yüzde 10 büyümeyi hedefliyor. Çin’den sonra en büyük güneş enerjili su ısıtma sistemleri pazarının Türkiye ’de olduğunu ifade eden Ezinç Genel Müdürü Hakan Alaş, dünya genelinde bu sektörün birçok ülkede son yıllarda yeni yeni gelişmeye başlayan bir sektör olduğunu belirtti. 

55 bin su tankı
Alaş, içinde bulundukları sektör konusunda şu bilgileri verdi: “Azalan enerji kaynakları ve artan çevre problemleri, gezegenimizin en büyük iki problemi. Her ikisinin de çözümü tek kelimeyle ‘alternatif enerji’lerden yararlanılması.  Ülkemiz aslında oldukça büyük ve önemli bir pazar. Ancak bununla birlikte son yıllarda daralma gösteren de bir pazar. Dünya genelinde farklı ülkelerde özendirici yasalar, zorunlu standartlar ve ürün denetimi ile gerçekleşiyor ve bu pazarın gelişimine önemli bir destek veriliyor. Yani devlet politikaları bu sektörü geliştiriyor. Ülkemizde ne yazık ki bu sektöre yönelik hiçbir özendirici yasa veya zorunlu standart olmamasından tamamen piyasa dinamikleri sonucu ortaya çıkmış olan pazarda sıkıntılar var. Biz ise dünyanın geleceğine çözüm olan alternatif enerjinin her dalında büyümeyi hedefliyoruz.” 
Yıllık üretim kapasitesi  400 bin metrekare güneş kollektörü (panel) ve 55 bin sıcak su tankı olan Ezinç, ABD Enerji Bakanlığı’nın Energy Star programı çerçevesinde sertifikalandırılmaya da hak kazanmıştı. (Radikal)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul