Güneş tutulunca turizm parlar!

Marttaki Güneş tutulmasının en iyi izleneceği yerler arasında olan Türkiye'de otellere dışarıdan rezervasyon başladı.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Mart ayında gerçekleşecek tam Güneş tutulmasının tüm dünyada en iyi izleneceği yerler arasında gösterilen Türkiye, şimdiden yabancıların ilgi odağı oldu. Türkiye sınırları içinde Antalya'dan başlayarak Ordu'ya kadar uzanan 165 km'lik bir alanda gözlenecek olan Güneş tutulması nedeniyle Kapadokya'da şimdiden birçok otelin odaları doldu, bu bölgede yer bulamayanlar Ankara, Kayseri, Aksaray gibi illerdeki otellere rezervasyon yaptırmaya başladı.
Güneş tutulması İstanbul'daki otellere de yaradı. Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (TUROB) Genel Sekreteri Erhan Çakay, Güneş tutulmasının özel turları gündeme getirdiğini belirterek, "Turistler güneş tutulması öncesi ya da sonrasında programlarına İstanbul turlarını da ekliyor. Bu sayede aynı dönemde İstanbul'daki oteller de rezervasyon almaya başladı" dedi. Buna göre 24 Mart'ta gelen turistlerin turları 1 Nisan'a kadar uzayacak.
Kuş gribi nedeniyle yaşanan huzursuzluğun kısa vadede Türk turizmini etkileyebileceğini belirten turizmciler, ancak yakın zamanda bu gerginliğin atlatılacağına da dikkat çekti. Kapadokya bölgesine 4 bine yakın yabancı turist beklenirken Antalyalı turizmciler de uluslararası fuarlarda bu doğa olayının tanıtımını yaparak rezervasyon alıyor.
Güneş tutulmasının en iyi gözlemleneceği yer olarak gösterilen Kapadokya bu durumdan memnun. 2005 yılında yerli ve yabancı olmak üzere toplam 1 milyon 674 bin turistin ziyaret ettiği yörede, birçok otelin rezervasyonlarının şimdiden dolduğunu belirten Kapadokya Otelciler Birliği (KAPTİD) Başkanı Ahmet Tok, "Kapadokya'ya 29 Mart haftasında 4 bine yakın turist bekliyoruz" diye konuştu. Güneş tutulmasının özellikle HacıBektaş'ta rahat izlenebileceğini vurgulayan Tok, "Bölgemize gelen turistler turlarının öncesine ya da sonrasına İstanbul'u da ekliyor. Rezervasyonlar altı ay önceden alınmaya başladı. Güneş tutulmasının olacağı dönem tarih itibarıyla turizm sezonumuzun başlangıcına denk geliyor. Satış fiyatlarımız da oldukça iyi. Özellikle ABD'li ve Japon turistler ağırlıkta" açıklamasını yaptı.
Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Seçim Aydın ise, Güneş tutulmasının Ankara ve Anadolu'daki diğer illeri olumlu etkilediğini aktardı.
1999 yılında gerçekleşen Güneş tutulması döneminde de Kapadokya ve çevresinin kapasitesi dolduğu ve ulaşım kolaylığı nedeniyle Ankara'nın konaklamak için tercih edildiğini hatırlatan Aydın şunları söyledi: " Kapadokya'da rezervasyonlar yoğun olduğu için talepler Ankara, Kayseri ve çevre illere yöneliyor. Ankara'daki otelciler özellikle ABD'den rezervasyon alıyor. Giresun, Trabzon gibi illere de talep var ve 29 Mart yaklaştıkça sayının artacağını tahmin ediyoruz."
Antalya da hem bu çok özel doğa olayından hem de yaratacağı turizm hareketinden yararlanmak için harekete geçti. Antalyalı turizmciler, yurtdışındaki fuarlarda Güneş tutulmasını bir turizm paketi olarak pazarlıyor.
Paskalya'yla birleşecek
Güneş tutulması için Türkiye'ye gelen yabancıların turlarına İstanbul ve Antalya'yı da eklediğini anlatan Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Osman Ayık, "Bu doğa olayı mart ayının sonuna denk geliyor ve paskalya dönemiyle de çakışıyor. Bu nedenle gelen turistler tatil sürelerini de uzatıyor" dedi.
165 km'lik Güneş tutulması hattının içinde yer alan Tokat ve Ordu illeri de bu hareketten pay alabilmek için tanıtım ve bilgilendirme çalışmaları yapıyor. Tokat İl Turizm Müdürlüğü yetkilileri, 10 otel ve bine yakın yatak kapasitesinin bulunduğu şehre yurtdışından rezervasyon taleplerinin geldiğini vurgularken, üniversite, turizm işletmeleri ve okullarla işbirliği yaparak komisyon kurduklarını, tanıtıma başladıklarını ifade etti. Aynı şekilde Ordu İl Turizm Şube Müdürü Uğur Toparlak da tanıtıma başladıklarını sözlerine ekledi.
29 Mart'ta Brezilya'dan Moğolistan'a kadar uzanan bir alanda gerçekleşecek Güneş tutulması Türkiye'de Antalya-Ordu arasındaki bölgede 4 dakika izlenebilecek. 2006 yılından sonra Türkiye'den de izlenebilecek diğer güneş tutulmaları 30 Nisan 2060 ve 3 Eylül 2081'de gerçekleşecek.