Güney Koreli çelik devi ve Çin'in üçüncü büyük otomotivcisi geliyor

Güney Koreli çelik devi ve Çin'in üçüncü büyük otomotivcisi geliyor
Güney Koreli çelik devi ve Çin'in üçüncü büyük otomotivcisi geliyor

Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, kriz ortamında bu yatırımları Türkiye?ye çekmekten mutlu olduklarını söyledi.

Güney Koreli çelikçi POSCO'nun ilk etapta 24 milyon dolar, Çin'in üçüncü büyük otomotiv üreticisi DFM'nin ise 250 milyon dolarlık yatırımla Türkiye'de üretime soyunacağı açıklandı

İSTANBUL - Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başbakanlık Yatırım Ajansı), Güney Koreli çelik devi POSCO ile Çin’in üçüncü büyük otomotiv üreticisi Dong Feng Motor’un (DFM) Türkiye’de yatırım kararı aldığını açıkladı.
Başbakanlık Yatırım Ajansı’ndan yapılan açıklamada, dünyanın dördüncü büyük çelik şirketi, Güney Koreli Pohang Iron and Steel Company’nin (POSCO), ilk etapta 24 milyon dolar değerinde ‘greenfield’ tabir edilen sıfırdan yatırımla, Bursa’da bir yassı çelik üretim tesisini hizmete sokacağını açıkladı. 

POSCO 2010’da üretimde
POSCO’nun Türkiye’de planlanan yıllık 170 bin metre olan üretiminin, otomotiv sektörüne yönelik olarak gerçekleşeceği kaydedilen açıklamada. Temel atmanın yıl sonuna dek gerçekleşeceği ve bütün operasyonun 2010 yılında başlayacağının gelen bilgiler arasında olduğu belirtildi.
Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz yaptığı açıklamada, bu projenin ajansın öncelikli hedefleri arasında yer alan, katma değer yaratan yatırımların Türkiye’ye yönlendirilmesi açısından önem arzettiğini ifade etti. Dünyaca tanınan bu çapta bir şirketin yatırım için Türkiye’yi seçmesinin global yatırımcılar nezdinde Türkiye’de var olan fırsatlara bir kez daha dikkati çekeceğini bildiren Korkmaz, şöyle dedi:
“Büyük şirketlerin yeni bir ülkeye yaptıkları bu tür ilk adımları, zaman içinde farklı boyutlara ulaşabiliyor. Bugün POSCO’nun dünyadaki son dönemde yaptığı yatırımları incelediğinizde, başlayan yatırımlarının ne boyutta bir yatırıma döndüğünü rahatlıkla gözlemlersiniz. Bu yatırım dünyada son derece ilgi gören ‘greenfield’ tabir ettiğimiz bir proje olması açısından da son derece değerli.”
POSCO’nun Türkiye’deki bağlı ortaklığı POSCO-TOPC Genel Müdürü Kim, Cheol-Min ise yatırım kararına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Türkiye’deki yassı çelik işleme merkezinin, POSCO’nun yüzyıllık tarihinde büyük önem taşıdığını kaydetti. Projenin gerek Türkiye gerekse POSCO açısından son derece verimli olacağına inandıklarını belirten Kim, Cheol-Min Türkiye ve Güney Kore arasında var olan geçmişe dikkati çekerek, “Türkiye yatırımız bölge açılımı açısından da önemli bir itici güç olacak. Bu projenin hayata geçirilmesi her etapta son derece önemli katkılarda bulunan Başbakanlık Yatırım Ajansı’na özellikle teşekkür etmek isterim” dedi.
POSCO’nun mevcut 35 adet üretim tesisinde 18 bin kişi istihdam ediliyor. Şirketin yıllık kapasitesi 30 milyon metre ve varlıklarının değeri 37 milyar dolar. Aralarında Çin, Hindistan, Vietnam, Brezilya, ABD, Meksika, Kanada, Japonya, Avusturalya, Güney Afrika’nın da bulunduğu toplam 20 ülkede faaliyet gösteren POSCO, ayrıca dünyada ilk kez otomotiv dış gövde panelleri için kullanılan 590 Mpa sınıfı çelik levhaları geliştiren şirket olarak tanınıyor. 

Çinli DFM’den 250 milyon dolar
Açıklamada, Çin’in üçüncü büyük otomotiv üreticisi Dong Feng Motor’un (DFM) ise 250 milyon dolar değerinde yine sıfırdan bir yatırımla Türkiye’ye geldiği bildirildi. Yıllık üretiminin, Türkiye’nin toplam araç üretimi olan 1.1 milyon adetin üzerinde, 1.3 milyon araç olarak gerçekleşen şirketin, bu yatırımla Türkiye’ye yılda 52 bin adet üretim planı bulunduğu ve bin kişilik istihdam sağlayacağı belirtilen açıklamada, yatırımın gerçekleştirileceği bölge konusunda fizibilite çalışmalarının sürdüğü, temel atmanın 2010’un ilk çeyreği için hedeflendiği de gelen bilgiler arasında olduğu bildirildi.
Üretim planı mini Pick Up, çift kabin LCV ve binek bazlı LCV modellerini kapsadığı kaydedilen açıklamada, 2008 sonu itibarıyla 12 bin kişi istihdam eden şirketin yıllık cirosunun 15 milyar dolar olarak gerçekleştiği kaydedilen açıklamada, varlıklarının değerinin  12.7 milyar dolara ulaşan DFM’nin, 40 ülkeye de ihracat yaptığı ifade edildi.

Temaslar 1.5 yıl önce başladı
Korkmaz yeni yatırıma ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Türkiye’nin potansiyelini gösteren en güzel örneğin DFM’nin yatırım kararı olduğunu belirterek, birbuçuk yıl önce görüşmelerine başladıkları DFM’nin, son bir yıldır Türkiye’ye araçlarını ihraç ederek, Türkiye’de var olan potansiyeli birebir tecrübe ettiğini ve kısa bir sürede üretim yapmak üzere yatırım kararı aldığı bildirdi.
Korkmaz, “1000 kişilik istihdamıyla hafif ticari araç pazarında önemli bir oyuncu olacak DFM’ye hoş geldiniz diyoruz”dedi.
DFM’nin 2008’den beri Türkiye’deki dist-ribütörlüğünü yürüten MGY Otomotiv’in Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Yeşilkaya yaptığı açıklamada, Mayıs 2008’de Başbakanlık Yatırım Ajansı’nın, Çin’de DFM’yle başlattığı görüşmeler sonrasında, DFM ile başlayan iş ortaklıklarının, bugün ajansın destekleriyle Türkiye’de yatırıma dönmesinden mutluluk duyduğunu belirtti. 

DFM araçları Türkiye’de satılıyor
Yeşilkaya, şunları kaydetti: “Yaklaşık bir yıldır DFM’nin hafif ticari araçlarını Türkiye’de satıyoruz. Kriz dönemi olmasına rağmen pazardaki talebin canlılığını gören DFM yöneticileri, çok kısa bir süre içinde Türkiye’de üretim kararı aldı. Yeni yılın ilk çeyreğinde hedeflenen temel atma töreni sonrası en kısa zamanda üretime geçilmesi planlanmakta. Türkiye, DFM’nin Avrupa pazarına açılmasında son derece önemli bir rol oynayacak. Bu yatırımla Avrupa’nın yanı sıra hem Ortadoğu hem de Kuzey Afrika pazarına Türkiye üzerinden açılmayı planlıyoruz.”

DFM markaların resmi üreticisi
Çinli DFM (Dong Feng Motor) 1969’da kuruldu. 30 yıldır büyüyen firma, üretim tesislerini Shiyan (orta ve ağır ticari araçlar, parçalar ve komponentler), Wuhan (binek araçlar) ve Guangzhou şehrinde (binek araçlar) faaliyete geçirdi. 2003’te genel merkezini Shiyan şehrinden Wuhan’a taşıyan DFM’nin kuruluş amacı, tüm ticari araç serileri, binek araçları, parça ve bileşenleriyle otomobil donanımını üretiyor. Firma Çin’in en büyük üç otomobil firmasından biri. Çin ordusu için de askeri araç üreten DFM, ülkesinde Honda, Nissan, Citroen, Peugeot ve KIA’nın resmi üreticisi konumunda. (Radikal)