Güney Koreliler yatırıma geliyor

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı ve Güney Kore'nin İstanbul Fahri Başkonsolosu Ali Kibar, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moo-Hyun Roh başkanlığındaki işadamları heyetinin 14-17 Nisan tarihleri arasında Türkiye'yi ziyaret edeceğini söyledi.

İSTANBUL - Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı ve Güney Kore'nin İstanbul Fahri Başkonsolosu Ali Kibar, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moo-Hyun Roh başkanlığındaki işadamları heyetinin 14-17 Nisan tarihleri arasında Türkiye'yi ziyaret edeceğini söyledi.
Bu ziyaretin ekonomik işbirliğinin dönüm noktası olabileceğini vurgulayan Kibar, çok kısa sürede netice alınacak yatırım kararları çıkabileceğini belirtti. Ali Kibar, düzenlediği basınla sohbet toplantısında iki ülke arasındaki ticari ilişkilere değinerek, ziyaretin Kore'den Türkiye'ye cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk resmi ziyaret olduğunu vurguladı.
Üst düzeyde temsil
Kibar, ağır sanayi, gemicilik, otomotiv ve yan sanayi, kimya, havacılık ulaşımı, inşaat, ormancılık ve tarım sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların üst düzeyde temsil edileceği ziyarete, Hyundai Motor Company Başkanı Mong-Koo Chung, Kore Sanayiciler Federasyonu Başkanı ShinHo Kan ile uluslararası ticaret örgütleri ve Kore-Türkiye İş Geliştirme Konseyi'nden yetkililerin katılacağını da sözlerine ekledi.
Kibar, Türk ve Koreli firmaların Rusya, Suudi Arabistan ve Türk cumhuriyetlerinde işbirliği içinde olduklarına değinerek, 51 Koreli firmanın faaliyette olduğunu ve en büyüğü Hyundai Assan olmak üzere 88 ortaklığın söz konusu olduğunu kaydetti. Kibar, Türkiye'deki doğrudan Kore yatırımlarının otomotiv, inşaat, elektronik ve IT sektörlerinde yoğunlaştığına işaret etti.