Güneydoğu illeri Türkiye'yi üçe katladı

GAP illerinden gerçekleştirilen ihracat artışı, toplam ülke ihracatından daha hızlı gelişiyor. Türkiye'nin haziran ayında ihracatı yüzde 11.7 artışla 6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

GAZİANTEP - GAP illerinden gerçekleştirilen ihracat artışı, toplam ülke ihracatından daha hızlı gelişiyor. Türkiye'nin haziran ayında ihracatı yüzde 11.7 artışla 6 milyar dolar olarak gerçekleşti.
Ocak-haziran döneminde ise ihracat yüzde 20.3 artışla 35.4 milyar doları buldu. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden ihracat artış hızının ise haziran ayında 3 kat, yılın ilk yarısında da bir kata yakın Türkiye ortalamasının üzerinde gerçekleştiği dikkati çekiyor. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri kayıtlarına göre, haziran ayında yapılan ihracat yüzde 46 artışla 155 milyon 981 bin dolar olarak gerçekleşirken, ocak-haziran döneminde geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 40 artarak 845 milyon 938 bin dolara ulaştı.
Güneydoğu Anadolu Bölgesin'den yapılan ihracatın illere dağılımına bakıldığında, Gaziantep'in, Malatya, Kahramanmaraş, Cizre, Mardin ve Diyarbakır arasında lokomotif özelliğini sürdürdüğü görülüyor. GAİB Başkanlar Kurulu Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, bölgeden yapılan ihracatın son iki yıldan beri Türkiye ortalamasını yıllık bazda ikiye katladığını belirterek, şunları söyledi: "Bu, Güneydoğu ekonomisinin ihracatçısının, sanayicisinin ne kadar özverili çalıştığını gösteriyor. Bu aylar genelde bizim bölgemizde durgun geçmesi beklenen aylardır. İhracatımız özellikle ağustos ve eylül ayından itibaren daha da artar. 2005 yılı sonunda 2 milyar dolar hedefimizi rahatlıkla aşacağız."