Güneydoğu'da asgari yatırım şartı kalktı

Güneydoğu'da asgari yatırım şartı kalktı
Güneydoğu'da asgari yatırım şartı kalktı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan (sağda) Hürriyet gazetesinin konuğu oldu ve soruları yanıtladı.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Hürriyet Gazetesi’nin düzenlediği “ Ankara ’dan Türkiye ekonomisine bakış” toplantısında tüm sanayicilere “Babadan kalma yöntemlerle buraya kadar geldik, makas değişimine ihtiyacımız var” çağrısında bulundu. Yüksek büyümeyi desteklediği için eleştirildiğini belirten Çağlayan “Sadece Avrupa’ya bakarsak bu şaşı bakış olur. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için yılda yüzde 5-6 büyümesi gerekir” diye konuştu. Çağlayan, konuşması sırasında teşvikte 6. bölgeyi oluşturan illerde sigorta prim desteği için aranılan asgari yatırım şartının kaldırıldığını belirterek, “Burada işveren 650-700 dolar yerine 380 dolar gibi bir rakam ödeyecek işçisi için” dedi.
Ankara’nın Türkiye ekonomisindeki ağırlığının daha da artacağını belirten Çağlayan “Öngörülen yüzde 3.2’lik büyüme hedefinden dolayı asla moraliniz bozulmasın” dedi. 2023 hedeflerine ulaşmanın yolunun yılda yüzde 5-6 büyüme olduğunu belirten Çağlayan şöyle konuştu: “Biz ihracatımızı tüm karışıklığa rağmen yüzde 12 artırdık. Buna bakarak Türkiye fren yapmamalı diyorum. Sadece Avrupa’ya bakarsak şaşı bir bakış olur. Merkez Bankası faizi indirmelidir arkadaşlar. Bu faiz politikası Türkiye’nin büyümesinde her zaman engel olacak.”
Türkiye’nin 300 kilometre hız yapabilecek bir otomobil olduğunu ve ona göre gaz vermek gerektiğini kaydeden Çağlayan, “Ama bunun için bilim, teknoloji ve argeye destek olmamız gerekiyor. Babamızdan kalan yöntemlerle gelebileceğimiz nokta bu. Artık bir makas değişimine ihtiyacımız var” dedi. 

Primler benden! 

Çağlayan sorular üzerine, teşvik sisteminde yaptıkları bir yeniliği de paylaştı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sundukları kararnameyle yeni bir düzenleme yaptıklarını kaydeden Çağlayan, “6. bölgede yatırım ne olursa olsun, 10 yıl boyunca sigorta primleri yine benim bakanlığım tarafından karşılanacak. 6. bölgede bir yatırımcı yanında çalıştırdığı işçisinin net ücreti olarak 650-700 dolar yerine; 380 dolar ödeyecek” dedi. Halen yatırım teşviğinden yararlanmak için asgari yatırım tutarının 500 bin TL olması gerekiyor. Bu tutar karşılandığında 6. bölgedeki bir yatırıma 10 yıl süreyle prim desteği veriliyor,

OSB’de ise bu süre 12 yıla çıkıyor. 

Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi Müdürü Sefer Levent ise, Ankara’nın önemine dikkat çekti ve kentin yaptığı atılımla çok önemli mesafe kaydettiğini belirtti. Ankara’nın sadece memur kenti olmadığını belirten Levent, “Öğrenci nüfusundaki artış diğer alanlara da olumlu yansıdı, istihdama önemli katkılar sağlandı. Artık yılda yaklaşık 50 bin nüfus alan bir kentten bahsediyoruz” dedi. (ANKARA-RADİKAL)

bigPara.com