'Güneydoğu'da bu hadiseler bitmeden hiçbir özel sektör yatırıma gelmez'

'Güneydoğu'da bu hadiseler bitmeden hiçbir özel sektör yatırıma gelmez'
'Güneydoğu'da bu hadiseler bitmeden hiçbir özel sektör yatırıma gelmez'

Gaziantep Sanayi Odası Başkanlığı?nı yapan Konukoğlu ?Devlet Güneydoğu?ya çok büyük, emek yoğun sektörler kurup sanayi kültürünü yerleştirmeli? dedi.

Gaziantepli işadamı Sanko Holding'in patronu Konukoğlu, 'Güvenlik sağlandıktan sonra tek çare, devlet bir ayrıcalık yaparak Güneydoğu'ya büyük emek yoğun tesisler kurmalı' dedi

GAZİANTEP - Gazianteap’in ünlü sanayici ve işadamı Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Güneydoğu Anadolu bölgesinde güvenlik sağlanmadan hiçbir özel sektörün bölgeye kolay kolay gitmeyeceğini belirterek, “Bence artık tek çare; devlet bir ayrıcalık olarak Güneydoğu Anadolu bölgesine çok büyük emek yoğun sektörleri kuracak, bu sayede oradaki insanlara sanayi kültürünü yerleştirecek” önerisinde bulundu.
Sanko Holding Yönvetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı da olan Konukoğlu, bölgğeye ilişkin yaptığı değerlendirmede, iş adamlarının Güneydoğu Anadolu bölgesinde yatırıma bakışlarına ilişkin görüşlerini paylaştı. Güneydoğu’ya yatırım yapmada fayda olduğunu ifade eden Konukoğlu, “Ama bir gerçek daha var, oralarda bu hadiseler bitmeden hiçbir tane özel sektör oraya kolay kolay gitmez” dedi.

Devlet harekete geçmeli
Abdülkadir Konukoğlu gelinen bu noktada artık yapılacak tek bir iş kaldığını ve devletin geçmişte Türkiye’de insanların sanayi kültürünü alabilmesi için öncülük yaptığı gibi Güneydoğu’da da sanayi kültürünü oluşturması gerektiğini belirterek konuşmasını söyle sürdürdü:
“Devletin artık tesis kurması doğru değil ama Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne mademki özel sektör gitmiyor, devlet bir ayrıcalık olarak oralara çok büyük emek yoğun sektörleri kurarak orada işsizliği önleyebilir. Biz Gaziantep Sanayi Odası, ticaret odası ve odalar birliği olarak devlete bu konuda her türlü yardımı yapmaya hazırız.
Bence artık bunun başka çaresi kalmadı. Yani Güneydoğu’da emek yoğun işler devlet tarafından kurulacak. Zaten şu anda devlet oradan elektrik parası vermiyor, buna karşın vergi de almıyor. Devlet orada kendi kendine bazı kolaylıklar tanımalı.”

Teşvik değil güvenlik önemli
Devletin şu anda Güneydoğu’da bölge insanına zaten bazı yardımlarla para verdiğini, ancak bunların yerine orada bir sanayi kültürü aşılaması gerektiğini ifade eden Konukoğlu, bu konuda şu önerilerde bulundu:
 “Orada yeniden yapılanmayı ancak devletin yapacağı kanaati hasıl oldu. Özel sektörle hep konuşuyoruz, ama pek gelen arkadaşımız olmuyor” diye konuştu. 

Büyük tesis kurmak hayal
Yeni Teşvik Sistemi ile üçüncü ve dördüncü bölgelere büyük imkanlar tanındığının hatırlatılması üzerine Konukoğlu, şunları söyledi: “Güvenliğin olmadığı yerde teşvik işe yaramaz. Teşvik ancak güvenli bölgelerde olduğu zaman işe yarar. Orada evvela güvenliğin sağlanması lazım.
Bugün oradaki insanlar kendi güvenliğini sağlayamazken, oraya büyük tesislerin kurulması bence hayaldir. Ama onu devlet yapabilir. Devlet oraya çok büyük emek yoğun tesisleri kurar, orada bir sanayi kültürü oluşturur, 15-20 yıl sonra da oradaki tesisleri özel sektöre satar. Bunun başka çıkar yolu kalmadı.
Ne teşvik verseniz millet gitmiyor. Onun için bence artık tek çare, emek yoğun sektörü devlet kuracak, oradaki insanlara sanayi kültürünü yerleştirecek, oradakilere (bu iş yapılıyormuş, burada oluyormuş) diyecek ve oradaki para sahipleri, Güneydoğu içerisindeki bazı kuruluşlar oraları devletten satın alıp çalıştıracaklar. Ben buna inanıyorum. Böylelikle işi olan insanlar pek hadiselere karışmazlar.”

Niye çok çocuk oluyor?
Güneydoğu Anadolu bölgesinde insanların çok çocuk yaptığına işaret eden Konukoğlu, bunun sanayi kültürü olmaması ve yaşam tarzından kaynaklandığını ifade etti. Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı da olan Abdulkadir Konukoğlu,bölgeleye yönelik şu duruma dikkati çekti:
“Diyorlar ki, Güneydoğu Anadolu bölgesinde çocuk çok oluyor. Acaba niye çok oluyor? Avrupa’da niye çocuk daha az, çünkü adamın işi var, gücü var. Hanım  çalışıyor erkek çalışıyor, çocuk yapacak zamanı yok. Sanayi kültürü geldiği zaman insanlara bu çocuğa nasıl istikbal sağlayacağının kültürü de geliyor. Çocuğun istikbalini sağlamak da önemli. Bu nasıl olur? Bu sanayi kültürüyle olur. Niye İstanbul’da 2 çocukludan fazla insan bulamıyorsunuz. Niye Gaziantep’te herkeste 4-5 çocuk var, Şanlıurfa’da 7-8 çocuk var, Diyarbakır’a gidin 10 çocuk, daha öteye gidin 12-13 çocuk var...Çünkü oradaki insanlar çocukları kendisine garanti, bir sigorta olarak görüyor. Halbuki adamın işi olsa, sigortası olsa, geleceği garanti olsa geleceğini çocuğa bağlar mı? Bağlamaz.” (aa)