Gurbetteki 'yeşil' kavga büyüyor

TBMM'de oluşturulan yeşil sermayeyle ilgili araştırma komisyonunun Avrupa ülkelerindeki incelemelerinde gurbetçiler devleti suçlarken...
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi
ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - TBMM'de oluşturulan yeşil sermayeyle ilgili araştırma komisyonunun Avrupa ülkelerindeki incelemelerinde gurbetçiler devleti suçlarken, AKP'li Özkan Öksüz de birinci derecede suçlunun, holdinglere para yatıran gurbetçiler olduğunu söyledi.
Rotterdam Belediye Meclisi üyesi Orhan Bayraktar, Hollanda Sosyal İşler Bakanlığı müdahil olduğu takdirde, Hollanda'da sosyal güvenlik yardımı almakta olan mağdurların holdinglerde batan parasının Türk hükümetinden talep edebileceğini ileri sürdü.
Hollanda'da incelemelerde bulunan komisyon üyeleri AKP'li Abdullah Cantimur, Özkan Öksüz ve Ahmet Tekin ile CHP'li Algan Hacaloğlu ve Oğuz Oyan yeşil sermaye mağdurlarının yanı sıra Hollanda'daki Türklere sosyal danışmanlık yapan uzmanlar ve bu ülkedeki Türk siyasetçilerle de görüşerek bilgi aldı. Rotterdam'da dinlenen mağdurlar paraların, Diyanet dışında çeşitli cemaatlere bağlı camilerde, dini duyguları istismar edilerek toplandığını anlattı.
Mağdurlar, holdingler vatandaştan para topladığı sırada devletin ilgisiz kaldığını savundu. AKP Milletvekili Özkan öksüz ise, üzerinde hiçbir şirket veya şahıs adı, kaşesi bulunmayan tahsilat makbuzları karşılığı para yatırıldığını vurgulayarak "Önünüze gelen herkese para vermişsiniz" dedi.
Hasta oldular
Sosyal psikoloji uzmanı Aslan Yılmaz, Rotterdam'da son 6-7 ayda yoğun şekilde 50 yaş üstünde erken bunama görüldüğünü ve bunların genellikle, 1996-2002 döneminde holdinglere para yatıranlar olduğunu belirtip, "Vurgunculara para yatıranların yüzde 20'si de ölümle karşı karşıya" dedi.
Komisyonun bilgisine başvurduğu Rotterdam'daki bazı mağdurların iddiaları ise özetle şöyle oldu:
Mehmet Başaran: O dönemde SPK'dan uyarı yazısı geldi. O tarihte Ecevit hükümeti vardı. 'Zaten bunlar dinsiz' diye propaganda yaptılar. Hollanda'daki, Almanya'daki camilerin hepsi bu işin içinde, çünkü camiler vatandaşlardan topladıkları paralarla şirket oldu.
Hasan Karaltı: Bize, 'İnançlarımızda bir İsrail kadar olamıyoruz. Neden paralarınızı burada gavur memleketine yatırıyorsunuz', dediler. Diyanet camileri dışında bütün camilerde inanç sömürüsü yapıldı.
Hüseyin Yanmaz: Ben Hollanda İslam Federasyonu'nda yöneticiyim. Bugüne kadar toplam altı holdinge para yatırdım. Bu holdinglerin üç tanesinden yazı alabiliyorum, diğerlerinin akıbetini ise bilmiyorum.
İhsan Baytekin: Ben bir holdinge 432 bin mark yatırdım. Ömrümü verdim o paraya. Şimdi 1000 avronun 300'üyle geçineceğim diye neler çekiyorum.
Tahsin Kafa: Bu holdinglerde bazı milletvekilleri çalışıyor. Mesela AKP'li Muammer Candan, eski Tarım Bakanı Sami Güçlü'nün kardeşi Nevzat Güçlü.