Gürmen'le hayat değişti

Kamuoyunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çocuklarına burs veren işadamı olarak bilinen Remzi Gür'ün yönetim kurulu başkanlığı yaptığı Gürmen Group, bir ilçenin kaderini değiştirdi.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Kamuoyunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çocuklarına burs veren işadamı olarak bilinen Remzi Gür'ün yönetim kurulu başkanlığı yaptığı Gürmen Group, bir ilçenin kaderini değiştirdi. Remzi Gür'ün 1990'lı yıllarda memleketi Kastamonu'nun Araç ilçesine yaptığı yatırım o güne kadar tarım ve ormancılıkla geçimini sağlamaya çalışan halkın yüzünü güldürdü. Gürmen Group'un bölgeye yaptığı yatırımı takip eden diğer işadamları sayesinde bugün Araç ve civarında 5 bin kişi tekstil sektöründe çalışıyor.
Araç'taki üretimin bundan 15 yıl önce 50 işçiyle küçük bir atölyede başladığını söyleyen Gürmen Group Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Doğan, "Bugün Araç'ta 40 bin metrekarelik alan üzerinde kurulmuş, 4 bin 200 metrekarelik tesiste 400 işçi çalışıyor. Günde 600 ceket, 1200 adet de pantolon üretiyoruz. Çalışanların yüzde 75'i genç kızlardan oluşuyor. Bugün Kastamonu'da Gürmen'de çalışıyor olmak bir statü sembolü. Çünkü biz çalışanlarımızı sıkı bir ön elemeden geçiririz. Çalışkan ve güvenilir olmak bizim için çok önemlidir. Bunu bilen yöre esnafı da bizim fabrikamızda çalışan işçilere kefilsiz her türlü ürünü satar. Kendisine hiçbir zarar gelmeyeceğini bilir" dedi.
Ramsey London, KİP ve Emilio Bosco markalarıyla faaliyet gösteren Gürmen Group sadece Kastamonu Araç'ta üretim yapmıyor. Grubun bir diğer üretim tesisi de konaklarıyla ünlü Safranbolu'da bulunuyor.
İhracat atağında
7 bin metrekarelik kapalı alanda faaliyet gösteren tesiste günde 2 bin adet ceket üretiliyor ve 650 kişi çalışıyor. Her iki tesiste üretilen ürünlerin yüzde 80'i yurtdışına ihraç ediliyor. Geçen yıl 20 milyon dolar ihracat, 33 milyon dolar da ciro yapmayı başaran Gürmen Group, bu yıl ciro bazında yüzde 30 büyümeyi hedefliyor. Bugüne kadar üretim ağırlıklı firma görüntüsü çizen Gürmen Group, perakende alanında büyümek için de düğmeye bastı. Hüseyin Doğan'ın verdiği bilgiye göre yurtdışında Ramsey ürünlerinin satıldığı 38 shop var. Bunlar ağırlıklı olarak Londra ve Moskova'nın yanı sıra Sofya, Prag, Paris, Köln ve Lüzern şehirlerinde faaliyet gösteriyor.
Türkiye'de ise bu rakam 122 civarında. Yine grubun bir diğer markası KİP'te 14 mağazada satışa sunuluyor. Yurtdışında Türkiye'den daha fazla tanınan Gürmen Group, Çin'de de mağaza açmaya hazırlanıyor. Yerli üreticilerin korkulu rüyası olan Çin'e mal almak için değil, satmak için gitmeye hazırlandıklarını söyleyen Hüseyin Doğan, "Şanghay'da bir Ramsey mağazası açmak istiyoruz. Bunun için yer bakıyoruz. Daha sonra hedefimiz Pekin'de de mağaza açmak. Çin büyük bir üretici olduğu kadar 1 milyarı aşan nüfusuyla bize göre iyi bir tüketici de" diye konuştu.
Gurbette terzilikten sanayiciliğe
Bugün 1000'in üzerinde çalışanı olan ve bir erkeğin ihtiyaç duyacağı her türlü giysiyi üreten Gürmen Group'un temelleri 1968 yılında Londra'da atılır. Öğretmen okulunu bitiren Remzi Gür, Londra'da terzilik yapan babasının yanına gider. Bir taraftan okurken diğer taraftan da babasının terzi dükkânında çalışmaya başlar. Bir süre sonra bu küçük dükkan Gür ailesine dar gelir ve bir konfeksiyon atölyesi kurulur. Atölyede takım elbise dikilir. Bu durum 1985'e kadar devam eder. 1985'te birikimlerini Türkiye'de değerlendirmek isteyen Gür ailesi Merter'te bir tesis açar. İşlerin büyümesiyle Araç'ta ve Safranbolu'da fabrika kurulur. Grup bugün 2 milyon dolarlık yatırım sonucunda Safranbolu'daki fabrikanın günlük 2 bin adet olan ceket üretimini 3 bin adete çıkarmaya ve 300'de yeni eleman almaya hazırlanıyor.
Fabrika kuranlardan biri de Kanz
Gürmen Group'un Araç'a yatırım yapmasıyla Kastamonu ve civarındaki ilçelerin çehresinin değiştiğini söyleyen Araç Belediye Başkanvekili Dr. Cuma Dalkılıç, "Gürmen'den sonra birçok kuruluş bölgede yatırım yaptı. Örneğin ünlü çocuk giyim markası Kanz, İğdir'de fabrika kurdu. Çoğu atölye şeklinde faaliyet gösteren birçok kuruluş üretime başladı" dedi. Kastamonu'nun teşvik kapsamına alındığını belirten Dalkılıç, bu durumda yeni yatırımcıların bölgeye geleceğini söyledi. Gürmen gibi sanayi kuruluşlarının bölgeye gelmesinin halkın hem yaşam kültürünün hem de gelir düzeyinin artmasında büyük rol oynadığı belirten Dalkılıç, "Gürmen'in en büyük özelliği tüm çalışanlarına sigorta yapması ve maaşlarını düzenli ödemesi. Bu da ilçedeki ticari hayatı canlandırdı" diye konuştu.