Güven, çiftçilere yönelecek

COGECA (Avrupa Tarımsal Örgütler Komitesi-Avrupa Tarımsal Kooperatifler Genel Konfederasyonu), bu yılki olağan toplantısını Güven Sigorta ve T.T.K.K. Merkez Birliği ev sahipliğinde İstanbul'da yaptı.

COPA- COGECA (Avrupa Tarımsal Örgütler Komitesi-Avrupa Tarımsal Kooperatifler Genel Konfederasyonu), bu yılki olağan toplantısını Güven Sigorta ve T.T.K.K. Merkez Birliği ev sahipliğinde İstanbul'da yaptı. Güven Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, olumlu mesajlar verdiği konuşmasında çitçileri güzel günlerin beklediğini ifade etti. Güven Sigorta Genel Müdürü Kadir Şimşek ise Güven Sigorta'nın tarım kesimine yönelik misyonlarından söz ederek, çiftçinin tarım branşının yanı sıra diğer sigorta branşlarıyla da tanışmasını sağlayacaklarını açıkladı. COPA-COGECA Çalışma Grubu Başkanı Michel Habig, AB uyum sürecinin başladığı şu dönemde toplantıyı İstanbul'da yapmalarının önemine dikkat çekti. TARSİM Genel Müdürü Bülent Bora, yabancı konuklara sistemi tanıtırken, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdür Yrd. İrfan Güvendi, Türkiye tarımının durumuna ilişkin değerlendirme yaptı.
Tarım üretimi artacak
Güven Sigorta Genel Müdürü Kadir Şimşek, Güven Sigorta'nın yaptığı çalışmaları özetleyerek başladığı konuşmasında, şirketin kurulduğu günden bu yana Türk ekonomisinin ve Türk sigorta sektörünün gelişmesine katkıda bulunduğunun altını çizdi. Rekabetin yeniden yapılanmayı zorunlu kıldığı bir dönemden geçtiklerini hatırlatan Şimşek, Güven Sigorta'nın bu konuya büyük önem verdiğine dikkat çekti. Şimşek, "Acentelerimiz ve Tarım Kredi Kooperatifleri kanalıyla serbest piyasa şartlarına uygun olarak her türlü sigorta ihtiyacını karşılamak üzere bir organizasyon oluşturduk. Güven Sigorta T.A.Ş.'nin ortaklık yapısından kaynaklanan, tarım kesimine yönelik bir misyonu mevcuttur. Şirket olarak esas amacımız çiftçinin tarım branşının yanı sıra diğer sigorta branşlarıyla da tanışmasını sağlamaktır" şeklinde konuştu.
Güven Sigorta'nın tarım sigortalarındaki birinciliğinin devam edeceğini de sözlerine ekleyen Şimşek, ayrıca 2006 yılında 142 milyon dolarlık üretim hedeflediklerini de açıkladı. Tarım sigortasının emekleme döneminde olduğunu ifade eden Kadir Şimşek, yapılanma tamamlandıktan sonra üretimin çok daha fazla artacağına inandıklarının altını çizdi.
Çiftçi için güzel yarınlar
Toplantıda konuşan Güven Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Türkiye'de Tarım Kredi Kooperatifleri'nin kuruluşu, amacı, yapısı ve iştirakleriyle ilgili bilgi verdi. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri'nin tarım sektöründeki yeri ve önemine de değinen Akay, Tarım Kredi Kooperatifleri'nin, yurtiçinde ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki kooperatif ve tarım kuruluşlarıyla işbirliği yaparak, Türk tarımının ve Türk kooperatifçiliği'nin gelişmesine önemli katkılar sağladığını belirtti. Akay, "Türk çiftçisini daha güzel yarınlara hazırlamanın heyecanını duyuyoruz" şeklinde konuştu.Aksigorta iddialı
Aksigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, sigorta sektörünün prim üretiminde serbest acentelerin ağırlığının uzun vadede devam edeceğini söyledi. Aksigorta'nın Türkiye çapında tüm bölgelerde kurumsal olarak geliştiğini duyuran Yergin, "Aksigorta olarak, güçlü bir bölge teşkilatı oluşturarak, bölgesel yapılanmamızı ihtiyaç duyulan her lokasyonda dağıtım kanallarımıza yakın desteği sağlayacak şekilde konumlandırdık. İstanbul'da açtığımız dört bölge müdürlüğümüzün yapılanmasını da bu doğrultuda şekillendirdik. Şu anda sekiz bölge müdürlüğü, dört temsilcilik ve bir tane de kurumsal bölge müdürlüğümüzle ihtiyaç duyulan yerde varız" diye konuştu.
Yergin, "Potansiyeli olan yerlerde de yeni bölge müdürlükleri oluşturarak acentelere ve müşterilere daha da yakın olmayı, onların sigortaya duydukları ihtiyaçlarını karşılayarak memnuniyetini en üst seviyelere çıkarmayı hep ön planda tutuyoruz. Bölge müdürlüklerimizin genel müdürlük gibi inisiyatif alacak yetkinlikte olmasını istiyoruz" dedi.
Yeni bölge müdürlükleri
Yergin, şöyle devam etti: "Antalya'da Akdeniz bölge müdürlüğümüzü hizmete açıyoruz. Karadeniz bölge müdürlüğümüzü Samsun'a kaydırıyoruz. Yeni açılan bölge müdürlüklerimizde de iyi yetişmiş, inisiyatif alabilen personel yapılanmamızla acentelere destek vereceğiz. Bu yaptıklarımızın bir tek hedefi var; müşteri ve acente memnuniyetini en üst seviyeye taşımak."


Anadolu yine lider
2002, 2003 ve 2004 yıllarını prim üretiminde sektör birincisi olarak tamamlayan Anadolu Sigorta, 2005 yılında da prim üretiminde sektör liderliğini yine elden bırakmadı. Prim üretim miktarını bir önceki yıla göre yüzde 18.6 oranında artışla 825.9 milyon YTL'ye yükselten Anadolu Sigorta'nın pazar payı, hayat dışı branşlarda yüzde 13.02 seviyesinde gerçekleşti.


Genel'in kârı arttı
Genel Sigorta, 2005 yılı sonu itibarıyla ödenmiş sermayesinin 350 milyon YTL olarak belirlendiğini açıkladı. Genel Sigorta'nın Türkiye sigorta sektöründeki özkaynak toplamındaki sahip olduğu payın yüzde 11 düzeyinde olduğunun kaydedildiği şirketin yazılı açıklamasında, net kârın ise 45 milyon YTL düzeyinde gerçekleştiği ifade edildi.


'Sektör zarar ediyor'
Axa Oyak Genel Müdürü Cemal Ererdi, 2005 yılını da kârsız kapatan sektörün operasyonel verimliliği artırması ve maliyetlerinin kontrol altına almasının şart olduğunu söyledi. Ererdi, özkaynak kârlılığının yüzde 7.69 olmasının aslında sektörde reel olarak zarar edildiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi ve şöyle devam etti: "Diğer yandan 29 hayatdışı şirketten dokuzunun bilanço zararı verdiği bir sektörün başarılı bir yıl geçirdiği söylenemez. 2005 yılında hayat dışı şirketlerin elde ettikleri 130 milyon YTL'lik teknik kârlılığın Batılı standartlarda bir rezerv tutulması durumunda hiç kalmayacağı görüşündeyim. Sektörün operasyonel verimliliğin artırılması ve maliyetlerini kontrol altına alınması şart gibi görünüyor" diye konuştu. 2006 yılından başlayarak istisnasız tüm şirketlerin isimleri ve sermayedarları değişebilecek bir ortama geldiğini belirten Ererdi, "Yabancıların Türk piyasasına olan ilgileri giderek artıyor. Mevcut sermayedarlarında bu kârsızlık ve gelecekte karşılaşabilecekleri risklerden bir an önce kurtulmaları için şirketlerini bir an önce elden çıkarma yaklaşımları bu değişimin hem çok yaygın hem de çok çabuk olacağını gösteriyor" dedi.


Okullu acentelerden mezuniyet sevinci
İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sigorta Acenteleri Derneği ve Şeker Sigorta işbirliğiyle gerçekleştirilen Acente Okulu Sertifika Programı ilk mezunlarını verdi. Şeker Sigorta Genel Müdürü Erhan Özsertel, sigortacılığın sağlam bir eğitim altyapısına kavuşmasının sektörün geleceği açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Özsertel, Acente Okulu Sertifika Programı'nın teori ve pratiği uyumlu hale getirdiğini de sözlerine ekledi.