'Güveni kredi kartı sağlıyor'

Time dergisi tarafından en önemli 20 düşünür ve bilim adamı arasında gösterilen ve yaşayan en büyük ekonomistlerden biri olarak kabul edilen Hernando de Soto...

İSTANBUL - Time dergisi tarafından en önemli 20 düşünür ve bilim adamı arasında gösterilen ve yaşayan en büyük ekonomistlerden biri olarak kabul edilen Hernando de Soto, küreselleşmenin yoksul ülkelere faydası olduğunu belirterek, "Küreselleşmeyle daha iyi bir dünyaya sahip olduk. Küresel ekonomide hayatta kalabilmek için aktör olmanız, iş alanı yaratmanız gerek" dedi.
Bu yıl 14'üncüsü düzenlenen Ulusal Kalite Kongresi'nin açılışında konuşan Hernando de Soto, küreselleşme hareketini ABD'nin başarıyla uyguladığını vurgulayarak, "ABD'nin bu mükemmel hareketi nedeniyle Tayvan, Çin ve Japonya'da kapitalizme geçmekten başka çare bulamadılar. Ama Irak ve Afganistan örneğinde oluğu gibi küreselleşmeyi çok popüler hale getirdikleri için tepki aldılar" diye konuştu. Küreselleşmenin negatif etkisinin gelişmekte olan ülkelerin kanuna dahil olamamalarından kaynaklandığını da anlatan De Soto, bu ülkelerde kanunların çoğunluğa hizmet etmediğini, eğer kanun yerine oturursa her şeyin yoluna gireceğini açıkladı.
'Doküman önemli'
Pazar ekonomilerinde işleyişin sağlanması için 'güven'in önemine dikkat çeken Hernando de Soto, "Güven insanların pazarda çalışmasını sağlayan kültürel bir durumdur. Güveni sağlayan da artık kişinin 'Kendisi değil, sahip olduğu doküman" dedi. Michigan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmayla konuşmasını sürdüren De Soto şunları söyledi: "Ülkelerde kendi insanınıza ne kadar güveniyorsunuz?' diye sorulmuş. Sonuçta Norveçlilerin yüzde 65'inin, İsveçlilerin yüzde 60'ının, ABD'lilerin yüzde 40'nın kendi vatandaşına güvendiği belirlenmiş. Bu güven oranı Türkiye'de yüzde 6, Peru'da yüzde 5, Brezilya'da ise yüzde 4 seviyesinde Gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkeler arasındaki fark bu. Gelişmiş ülkelerde herşey kayıt altında olduğu için güven unsuru yüksek."
Güveni sağlayanın dokümanlar olduğunu anlatan De Soto, "20 yıldır kaldığım otelde bile bana güvenilmesinin nedeni American Express kredi kartım" ifadesini kullandı. De Soto, küreselleşmenin temelini atanların, yani ABD ve Avrupalıların hukukla konuştuğunu, işlerini yardımseverlikle çözmediğini belirtti.