Güzelliğin kimyası

Güzelliğin kimyası
Güzelliğin kimyası
Kimya mühendisi Eda Çiçekçi, dermokozmetik alanda birçok ünlü marka için ürün geliştirdikten sonra kendi laboratuvarı ile 'güzelliğin kimyası'na indi.
Haber: NURİYE DOĞU / Arşivi

Eda Çiçekçi, güzelliğin kimyasının peşine düşmüş bir kadın girişimci. ODTÜ Kimya Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra İngiltere’de yüksek lisans yapan ve ardından dermokozmetik alanda birçok bilindik firmada çalışan Çiçekçi, sonunda ‘güzelliğin kimyasına’ ulaşacağı kendi laboratuvarını kurmuş. Kariyeri boyunca Bioxcin, Bioder, Restorex ve Deracine gibi tüketicilerin ilgi gösterdiği onlarca dermokozmetik ürünün oluşumuna katkı sağlayan Çiçekçi, artık iki ortağıyla birlikte kurduğu Eeose Laboratuvarları’nda kendi buluşlarını test ediyor.

Çalışma hayatının yüzde 90’ının ‘güzellik kimyası’ üzerine geçtiğini anlatan Eda Çiçekçi, kendi laboratuvarında hayal ettikleri ve uzun süre üzerinde çalıştıkları projeleri hayata geçirdiklerini söylüyor.

Beş ayrı klinik çalışması

İki yıllık Ar-Ge ve klinik çalışmaları üzerine geçen yıl piyasaya çıkan ilk ürünleri ÉEOSE Kaş ve Kirpik Serum büyük ilgi görmüş.

Çiçekçi, kirpikleri hayal edilen uzunluk ve bakıma doğal yollarla dönüştürecek bir formül ile geliştirdiği serumun test aşamalarını şöyle anlatıyor: “Hem bitmiş ürün hem de etken maddesi ile yapılmış 5 ayrı klinik çalışması var. Sonuncusu Fransız Dermscan Laboratuvarları tarafından geçen ay tamamlandı. Alman Symrise ve Amerikan AMA Laboratuvarları’ndan sonra Fransızlardan da onay aldı ürünümüz. Ayrıca Türkiye ’de bir üniversitede dermatolojik olarak test edildi.” Çiçekçi, şu anda laboratuvarlarında bu yıl sonuna kadar pazara sunulmayı bekleyen cilt ve saç bakımı ürünleri üzerinde çalıştıklarını belirterek, bir ürünün tüm aşamalardan geçtikten sonra en az 2-3 yıl gibi bir sürede piyasaya hazır hale geldiğini ifade ediyor. Çiçekçi, ürünlerinin özellikle Ortadoğu , Azerbaycan, Rusya ve bazı Avrupa ülkelerindeki firmalardan yoğun talep gördüğünü söylüyor.