Haciz 'Güniz Sokak'a kadar uzandı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Şevket Demirel ve ailesine yönelik haciz uygulamasının, Güniz Sokak'taki Süleyman Demirel Demokrasi Müzesi'ni de kapsadığı belirtildi.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Şevket Demirel ve ailesine yönelik haciz uygulamasının, Güniz Sokak'taki Süleyman Demirel Demokrasi Müzesi'ni de kapsadığı belirtildi. TMSF, ülke genelindeki tapu müdürlüklerine yazı yazarak dokuzuncu Cumhurbaşkanı Demirel'in kardeşi Şevket Demirel'e ve kızı Neslihan Demirel'e ait tüm gayrımenkullere 269 trilyonluk kamu alacağı nedeniyle haciz konduğunu ve kararın tapu kaydına işlenmesini istedi.
Haciz konan gayrimenkuller arasında Süleyman Demirel'in uzun yıllardır oturduğu ve Türk siyasi hayatında önemli yere sahip olan 'Güniz Sokak'taki bina da var. Bu gayrimenkule haciz konmasının nedeni ise üçte bir hissesinin Şevket Demirel'e ait olması. Haciz konulan gayrimenkuller arasında Isparta'da İslamköy'de Süleyman Demirel'in doğduğu ve bir süre önce müze haline getirilen ev de var. Evin tapu kaydının Şevket Demirel üzerine olması nedeniyle müzenin bitişik parselleri de haciz kapsamına alındı.
Hisselerin durumu
Ankara Güniz Sokak'taki konut üçte bir hissesi Şevket Demirel'in, üçte ikisi dokuzuncu Cumhurbaşkanı Demirel'in adına kayıtlı. Tapu Müdürlük kayıtlarına göre, haciz konulan Isparta İslamköy'deki Süleyman Demirel Demokrasi Müzesi'nin üzerindeki arsalardan dördü Şevket Demirel'e, birer tanesi de Hacı Ali Demirel ve Neslihan Demirel'e ait. Bu arada, haciz uygulamasından sonra TMSF ile Demirel ailesi arasında temas olmadığı öğrenildi.
'Uygulananlar hukuk dışı'
Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, haberlerle ilgili, "Şevket beye uyguladıkları muamele hukuk dışı ve keyfidir" dedi. Devlet Bakanı Abdüllatif Şener ise, "Haciz olayı yok" diye konuştu. Malın üçte ikisinin kendisine, üçte birinin ise Şevket Demirel'e ait olduğunu belirten Demirel, "Şevket beyin mallarına el konulmuşsa, hangi meseleden konulduğu ayrı, evin üçte birine haciz koyarlar. Buradan çözecek birşey yok. Umurumda da değil. Yalnız Şevket beye uyguladıkları muamele yanlış. Hukuk dışı ve keyfidir" dedi.
Olaya müdahalesi olup olmayacağı sorusu üzerine Demirel, "Ben muhatap değilim ki olayım. Ben 40 senedir ticaretle uğraşmam. Ne kimseye borcum vardır, ne de 40 para alacağım vardır." yanıtını verdi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Yemen'e yaptığı ziyarete katılan Şener ise, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'ü arayıp bilgi aldığını belirterek, "Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Demirel'e haciz olayı yok. Tapuya şerh konulmuş, herhangi bir haciz işlemi yapmak için değil" dedi. (Radikal, aa)