'Hacker'ların arasını THY saldırısı açtı

'Hacker'ların arasını THY saldırısı açtı
'Hacker'ların arasını THY saldırısı açtı
Türk Hava Yolları'nın (THY) maruz kaldığı hacker saldırısı Redhack ve Anonymous Türkiye arasında yeni bir tartışmayı başlattı.

Siteyi hack’leyen Anonmyous Türkiye ’nin kendilerinden ayrılan bir grup olduğunu belirten RedHack, grubun ayrıca uluslararası Anonymous ile ilgisi olmadığını savundu. Anonymous Türkiye ise kendilerinin de RedHack ile ipleri koparttığını açıkladı. hurriyet.com.tr’nin haberine göre Anonymous Türkiye’nin Anonymous ile bir ilgisinin bulunmadığını belirten RedHack, “ Bugün Anonymous Türkiye adıyla oraya buraya saldıran grup aslında 2011’de, RedHack içindeydi. Sonra bizim hack kültürümüze uygun olmadıkları için onları kovduk” dedi. 

İplerimizi kopardık 
Anonymous da yaptığı açıklamada “Anonymous RedHack’in dediği gibi belli bir merkeze bağlı değildir, dileyen herkes Anonymous’un ta kendisidir” dedi. @anonsturkey hesabını kullanan Anonymous Türkiye, bu gruba bağlı üyelerin birbirini tanımadığına dikkat çekti. Anonymous Türkiye, RedHack ile geçmişlerinde bağlantı olduğunu doğruladı ve şunları söyledi: “Geçen yıl sansüre tepki için saldıracaktık. Biz de açığını bildiğimiz siteleri paylaştık.” Redhack’in Emniyet Genel Müdürlüğü sayfasını hack’ledikten sonra sesini daha fazla duyurma şansı yakaladığını belirten Anonymous Türkiye, “Daha sonra çeşitli eylemler yaptık. Ancak ‘RedHack yaptı’ haberleri görünce RedHack’ten uzak durmaya başladık” dedi.

ZARAR 400 BİN LİRAYA ULAŞTI
THY’nin 6 saatlik hacker’ların eylemi dolayısıyla 400 bin lira zarara uğradığı belirtiliyor. Habertürk.com’un haberine göre THY yaz sezonunda internetten online olarak ortalama saatte yaklaşık 50-70 bin liralık bilet satıyor. Sitenin tam 6 saat devredışı kalmasıyla bu hesaplamaya göre zarar, 400 bin liraya ulaştı. THY Bilgi İşlem Grubu siber saldırının nereden yapıldığıyla ilgili bir çalışma başlatırken saldırıyı yapanların belirlenmesi halinde hukuki olarak zaranın karşılanması için dava açacak. ( Ekonomi Servisi)

bigPara.com