'Hacker'ların arasını THY saldırısı açtı

'Hacker'ların arasını THY saldırısı açtı
'Hacker'ların arasını THY saldırısı açtı
Türk Hava Yolları'nın (THY) maruz kaldığı hacker saldırısı Redhack ve Anonymous Türkiye arasında yeni bir tartışmayı başlattı.

Siteyi hack’leyen Anonmyous Türkiye ’nin kendilerinden ayrılan bir grup olduğunu belirten RedHack, grubun ayrıca uluslararası Anonymous ile ilgisi olmadığını savundu. Anonymous Türkiye ise kendilerinin de RedHack ile ipleri koparttığını açıkladı. hurriyet.com.tr’nin haberine göre Anonymous Türkiye’nin Anonymous ile bir ilgisinin bulunmadığını belirten RedHack, “ Bugün Anonymous Türkiye adıyla oraya buraya saldıran grup aslında 2011’de, RedHack içindeydi. Sonra bizim hack kültürümüze uygun olmadıkları için onları kovduk” dedi. 

İplerimizi kopardık 
Anonymous da yaptığı açıklamada “Anonymous RedHack’in dediği gibi belli bir merkeze bağlı değildir, dileyen herkes Anonymous’un ta kendisidir” dedi. @anonsturkey hesabını kullanan Anonymous Türkiye, bu gruba bağlı üyelerin birbirini tanımadığına dikkat çekti. Anonymous Türkiye, RedHack ile geçmişlerinde bağlantı olduğunu doğruladı ve şunları söyledi: “Geçen yıl sansüre tepki için saldıracaktık. Biz de açığını bildiğimiz siteleri paylaştık.” Redhack’in Emniyet Genel Müdürlüğü sayfasını hack’ledikten sonra sesini daha fazla duyurma şansı yakaladığını belirten Anonymous Türkiye, “Daha sonra çeşitli eylemler yaptık. Ancak ‘RedHack yaptı’ haberleri görünce RedHack’ten uzak durmaya başladık” dedi.

ZARAR 400 BİN LİRAYA ULAŞTI
THY’nin 6 saatlik hacker’ların eylemi dolayısıyla 400 bin lira zarara uğradığı belirtiliyor. Habertürk.com’un haberine göre THY yaz sezonunda internetten online olarak ortalama saatte yaklaşık 50-70 bin liralık bilet satıyor. Sitenin tam 6 saat devredışı kalmasıyla bu hesaplamaya göre zarar, 400 bin liraya ulaştı. THY Bilgi İşlem Grubu siber saldırının nereden yapıldığıyla ilgili bir çalışma başlatırken saldırıyı yapanların belirlenmesi halinde hukuki olarak zaranın karşılanması için dava açacak. ( Ekonomi Servisi)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109831310983135

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Aman dikkat - berk_tezcan

  Vah vah, 400 bin zarar ha. Cok üzüldük. Hemen birkac yüz calisani isten cikarirsiniz olur biter. Bu arada bu hesabi yapan kim, ne mezunu acaba? Ne yani o 4 saat boyunca bilet alamayanlar telefonla veya acenteye gidip bilet alamadi mi? Veya 4 saat sonra site yeniden acildiktan sonra alamadilar mi bilet, vaz mi gectiler ucmaktan? Zarari cok göstermek icin bulunan bahaneye bak. Yalniz bu tip ayriliklar desifreyi getirir. Devir kimin adi daha cok duyuldu, gazetede kimin ismi gözüktü devri degildir! Redhack ve Anonymous kendilerine duyulan sevgiyi bu sekilde yipratmasin.

  red hack cok dogru bir karar vermis. - jiyaneknu

  kurt ozgurluk hareketinin sitelerine siber saldirida bulundugu icin Anonymous turkiye gurubunu kiniyorum

  Ne yalan soyliyim - istanbuldanmuhendis

  THY'yi son birkac yildir takdir eden ve onunla gururlanan bir Turk vatandasi olarak son grev krizinde kocaman firmanin 40-50 kisinin ekmegine tas koymasindan dolayi ne yalan soyliyim bu saldiridan gram uzulmedim

  redhack - gazetey

  redhack de olmasa halkın sesini duyan olmayacak

  ÖPÜŞÜN, BARIŞIN, THY SİZİ BEKLİYOR, RÖTAR YAPMAYIN..:) - Sedat Gürsel

  Umarız, sadece gelip gecici bir ayrılıktır. Böyle bölünmeler, eylemlere güç kaybettirir. Umarız aralarının açılmasında, istihbarat örgütlerinin bir fonksiyonu yoktur. Eğer varsa, hepsi deşifre olur. Bu gibi durumlarda en sağlıklısı bir süre uyumaktır. THY'na gelince, ettikleri 400 bin liralık zararı reklamdan saysınlar, Mancester United'e dünya kadar para ödüyorlar, bu kadar reklamları olmuyordu...:) İşçilerini yasal grev veya rapor haklarını kullandılar diye işten çıkaran bu cahillere umarız bir ders olur.