Hafif ticaride ÖTV paniği

Gümrük Müsteşarlığı'nın hem insan hem eşya taşımaya yönelik hafif ticari araçların tanımında değişiklik yaparak binek gruba alması, bu araçların tabi olduğu ÖTV tutarının yüzde 10'dan yüzde 30-84'e kadar yükselmesine neden olacak.

ANKARA - Gümrük Müsteşarlığı'nın hem insan hem eşya taşımaya yönelik hafif ticari araçların tanımında değişiklik yaparak binek gruba alması, bu araçların tabi olduğu ÖTV tutarının yüzde 10'dan yüzde 30-84'e kadar yükselmesine neden olacak. Yeni düzenlemeye ilişkin son kararı, Maliye Bakanlığı verecek.
Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ercan Tezer, uygulamanın yılda 70-75 bin adetlik üretim kaybının oluşacağını söyledi. Tezer, "Bu araçlardan stoklarda yerli ve ithal 30-40 bin adet var. Bunlar bayinin elinde kalacak, inanılmaz bir risk. Bunlar satılıncaya kadar, bu tür araçların üretimi de durur. Geçen yıl Türkiye'de bu sınıfta 176 bin araç üretildi ve büyük bölümü yurtdışına satıldı. Yeni yapılan yatırımların da konusu bu araçlar. Şimdi bu araçlara yeni vergi geliyor. Bu tipteki yerli üretim araçlar, iç pazarda, otomobildekinin tersine yüzde 60'ın üzerinde bir pazar payına sahip bulunuyor. Otomotiv sanayi, Türkiye'deki satışlarda, bu pazarda hâlâ etkin. Ancak, şimdi etkin olduğu pazarda gücünü kaybediyor. Üretim kaybı nedeniyle oluşacak istihdam gerilemesini, boyutunun büyüklüğü nedeniyle düşünmek bile istemiyoruz" dedi.
Yatırım Konseyi öncesi sürpriz
Tezer, "29 Nisan'da Yatırım Danışma Konseyi toplantısına katılacak olan bazı küresel düzeydeki otomotiv şirketlerinin üst düzey yöneticileri, yatırım niyetlerini açıklayacaklardı. Ancak, böyle bir toplantı öncesinde, vergilerin dramatik şekilde değiştiği bir pazarda yatırım yapmak bir yana, mevcut yatırımların devamı dahi tartışma konusu olacaktır" diye konuştu.
Otomobil Distribütörleri Derneği Genel Sekreteri Işık Dikmen de, "Tanımlama değişikliği nedeniyle vergi daireleri tahsilat yapmadı, işlemleri durdurdu. Dün itibarıyla yeni tanımlama kapsamında araçlar yeniden vergilendiriliyor. İç pazarda daralma ihracat fiyatlarına yansır. Rekabet gücü düşer" açıklamasını yaptı.
Ön tarafta 1+1 kişilik oturma koltuğu olan, arka tarafında ise koltuk takma yerleri, emniyet kemeri, hoparlör, klima gibi aparatlara sahip araçlar Dünya Gümrük Örgütü'nün verdiği görüş doğrultusunda insan taşımaya yönelik olarak değerlendirilecek. Maliye Bakanlığı, insan taşıma uygulaması nedeniyle bu araçlarda ÖTV'yi yüzde 4'ten 10'a yükseltmişti.