'Hak etmeden para alıyorlar'

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, 2.4 milyona ulaşan kamu personelinin bir kısmının yeteneklerine uygun olmayan işlerde istihdam edildiğini, dolayısıyla çalıştığı kuruma verimlilikten çok yük getirdiğini ifade ederken, bu personelin hak etmediği bir parayı aldığını öne sürdü.

ANKARA - Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, 2.4 milyona ulaşan kamu personelinin bir kısmının yeteneklerine uygun olmayan işlerde istihdam edildiğini, dolayısıyla çalıştığı kuruma verimlilikten çok yük getirdiğini ifade ederken, bu personelin hak etmediği bir parayı aldığını öne sürdü. Coşkun, CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu'nun kamu personeline ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta, memurları suçladı.
Halen sayısı 2 milyon 400 bine ulaşan kamu personelinin, bir kısmının gerçekten işinin ehli olduğu ve görevini layıkıyla yerine getirmeye çalıştığı, bir kısmının ise asıl yeteneklerine uygun olmayan işlerde istihdam edildiği, dolayısıyla çalıştığı kuruma verimlilikten çok yük getirdiğini vurgulayan Bakan Coşkun, AB yolundaki Türkiye'de artık yılların alışkanlıklarının bir tarafa bırakılmasının zamanının geldiğini ifade etti.
'Personele yer bulamıyorum'
Coşkun, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na son beş yıl içinde özelleştirilen kurum ve kuruluşlardan çoğunluğu araştırmacı kadrosunda 831 personelin geldiğini de dile getirirken, gelen bu personelin niteliklerinin bakanlığının ihtiyaçlarına uygun olmadığını anlattı.
Sanayi Bakanı Ali Coşkun, bir planlama eksikliği sonucu daha verimli olabilecekleri kurumlar yerine bakanlığına gönderilen personelin istihdam fazlası konuma geldiğini belirtirken, söz konusu personele bakanlığında yer bulamadıklarından yakındı.