Hakan Yalıncak'a yeni suçlama

Daha önce 43 milyon dolarlık dolandırıcılıkla suçlanan New York Üniversitesi öğrencisi 21 yaşındaki Hakan Yalıncak'a, yönettiği fonlar ve işlettiği şirketler aracılığıyla birçok yatırımcıyı 7 milyon dolar dolandırdığı yönünde yeni suçlamalarda bulunuldu.

NEW YORK - Daha önce 43 milyon dolarlık dolandırıcılıkla suçlanan New York Üniversitesi öğrencisi 21 yaşındaki Hakan Yalıncak'a, yönettiği fonlar ve işlettiği şirketler aracılığıyla birçok yatırımcıyı 7 milyon dolar dolandırdığı yönünde yeni suçlamalarda bulunuldu. ABD'nin Connecticut eyaletindeki Bölge Mahkemesi tarafından Yalıncak'a yöneltilen suçlamalar kapsamında, annesi Ayferafet Yalıncak'ın da (50) tutuklandığı açıklandı. Hakan Yalıncak ve annesine yönelik en az yedi yatırımcıyı dolandırdıklarına dair yeni suçlamaların da bulunduğu belirtildi. Irene Kelly adı altında izinsiz ilaç kullandığı için Indiana'da hapis yatan anne Yalıncak'a daha önce doğrudan bir suçlama yapılmamıştı.
Sahte belge düzenlemekle suçlanıyorlar
Amerikan basınında yer alan haberlere göre, Yalıncaklar, paralarını yönettikleri yatırımcılara 2004 yılının Şubat ayından geçen mayıs ayına kadar yatırımlarından elde ettikleri kârı teslim etmemelerine rağmen, sanki teslim etmiş gibi sahte mali belgeler düzenlemekle suçlanıyorlar.
Yalıncakların, Smith Barney Citigroup tarafından düzenlenmiş gibi tanzim edilen sahte bir banka bildirimiyle gerçekte sadece 22.50 dolar olan bir banka hesabında sanki 900 bin dolar varmış gibi gösterdikleri de iddia ediliyor. Yalıncaklar, geçen sonbaharda New York Üniversitesi'ne 1.25 milyon dolar bağışta bulunmuşlardı. Suçlamada ayrıca, Hakan Yalıncak'ın yatırımcıların parasını kullanarak 68 bin dolara Porsche marka bir otomobil aldığı ifade ediliyor.