Hakkârililer şaşırdı

Hakkâri'de açıklanan emlak vergisine baz oluşturucak metrekare birim fiyatları şaşırttı. Hakkâri'nin Cumhuriyet ve İstiklâl Caddesi'nin İstanbul Boğazı kıyısında bulunan Beylerbeyi Yalıboyu Caddesi ile 1200 YTL değer biçilmesine esnaf tepki gösterdi.
Haber: BEHÇET DALMAZ / Arşivi

HAKKÂRİ - Hakkâri'de açıklanan emlak vergisine baz oluşturucak metrekare birim fiyatları şaşırttı. Hakkâri'nin Cumhuriyet ve İstiklâl Caddesi'nin İstanbul Boğazı kıyısında bulunan Beylerbeyi Yalıboyu Caddesi ile 1200 YTL değer biçilmesine esnaf tepki gösterdi. Boğaz kıyısıyla dağ başındaki Hakkâri'nin bir tutulmasına şaşırdıklarını söyleyen esnaf, "Rakamları duyunca şaşırdık, burada yaşayan insanların çoğu boğazı görmedi. Burada esnaflar sinek avlıyor, bu değerlendirme nasıl yapılmış?" diye sordu.
Adı son günlerde yaşanan terör olayları, eğitim ve sağlık alanında yaşanan sorunlarla anılan Hakkâri, açıklanan emlak vergisine baz oluşturacak metrekare birim fiyatlarında Türkiye'nin gelişmiş birçok ilini geride bıraktı. Hakkârililer televizyonlardan duydukları bu rakam karşısında büyük şaşkınlık yaşadı. İki cadde üzerindeki esnafın bir bölümü İstanbul Boğazı'nı dahi görmediklerini, bu kıyaslamaya anlam veremediklerini söyledi.
Cumhuriyet Caddesi'nde kuyumculuk yapan Naci Aydoğan, Türkiye'nin en geri kalmış ili Hakkâri ile en gelişmiş ili İstanbul'un vergi oranlarının aynı tutulmasını saçmalık olarak değerlendirdi. Aydoğan,"Dört yanı dağlarla çevrili olan Hakkâri'de sadece Sümbül Dağı'nı görebiliyoruz" dedi.