Haksız rekabete bir yıl hapis cezası

TBMM Adalet Alt Komisyonu'nda, Türk Ticaret Kanunu tasarısının, tüketicilerin korunmasına ilişkin düzenlemeleri içeren 'haksız rekabet' bölümü benimsendi.

ANKARA - TBMM Adalet Alt Komisyonu'nda, Türk Ticaret Kanunu tasarısının, tüketicilerin korunmasına ilişkin düzenlemeleri içeren 'haksız rekabet' bölümü benimsendi. Buna göre, yanıltıcı, kötüleyici beyanlar, aşırı reklamlar, rekabeti bozucu satış yöntemi haksız rekabet olarak değerlendirilecek. İşletmeler, rekabette öne geçmek için 'mevsim sonu' indirimi diye tüketiciyi yanıltamayacak. Müşterinin karar verme özgürlüğüne, armağan ve bedelsiz verilen mallarla etki edilemeyecek. Saldırgan satış teknikleriyle müşterinin karar verme özgürlüğü kısıtlanamayacak. 'Kapıdan' satışlar, saldırgan satış yöntemi olarak değerlendirilecek. Malın biçimi, paketlenme tarzı gibi görsel algılamalar da yanıltıcı olmayacak. Taksitli satış ve tüketici kredilerinde, dürüst davranılmaması haksız rekabet sayılacak. Haksız rekabet fiillerinden birini kasten işleyenlere, bir yıla kadar hapis ve para cezası verilecek.
Alt komisyon, haksız rekabet açısından, yazılı basının yanı sıra, 'görsel medya, internet siteleri ve GSM operatörleri' yönünden de sorumluluk getirdi. GSM operatörleri, abonelerine haksız rekabet içeren mesaj gönderdiklerinde mesajı kimin gönderdiğini açıklayacaklar. Açıklamayan GSM operatörleri aleyhine dava açılabilecek.