Halis Ağa TMSF ile helalleşti

Halis Ağa TMSF ile helalleşti
Halis Ağa TMSF ile helalleşti

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ile Toprak Grubu şirketleri arasında, Fon’a olan borçlarının ödenmesine yönelik olarak protokol imzalandığı bildirildi. Toprak Grubu’nun 21 sanayi tesisinin yönetimi 1056 gün sonra yeniden Halis Toprak’ın yönetim kurulu başkanlığında Toprak Ailesi’ne geçecek.
TMSF’den yapılan yazılı açıklamada kamu alacaklarının en yüksek değerle tahsili ve Fona devredilen bankaların kamuya maliyetinin asgari seviyelere indirilmesi prensibiyle çalışmalarına devam ettiği belirtildi.
Toprak Grubu’ndan yapılan açıklamaya göre de TMSF ile 18 Aralık 2004’te ana protokol imzalandı; daha sonrada 6 Şubat 2008’de birinci ek protokol ve son olarak da 15 Haziran 2012’de yürürlüğe giren ikinci ek protokol imzalandı. Bu protokoller sonucunda Toprak Grubu TMSF’ye olan borcunu tamamıyla ödediği belirtilen açıklamada “Toprak Grubu’nun 22 şirketinin ve 21 sanayi tesisinin yönetimi 29 Haziran 2012 tarihinde, 1056 gün sonra tekrar Halis Toprak’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nda Toprak Ailesi’ne geçecektir” denildi.
TMSF yönetimi altında Toprak Grubu’na ait 22 sanayi tesisinden sadece bir tanesi olan Toprak İzolasyon Fabrikası bir Alman firmasına satıldığı hatırlatılan açıklamada, geriye kalan ve 21 sanayi tesisi ise halen Toprak Grubu’na ait olduğu ve faaliyette bulunmadığı belirtildi. Açıklamada bu tesislerin en kısa sürede faaliyete geçeceği vurgulandı.

11 yıldır TMSF ile mücadele ediyor
2001 krizinde Toprakbank’ın yaklaşık 879 milyon liralık borcu nedeniyle birkaç kez TMSF ile anlaşma yoluna giden Halis Toprak’ın mal varlığına el konmuştu. Halis Toprak’ın sürekli protokolleri iptal ederek borcunu ödemek istememesi ve kamuoyuna “Borcumdan fazlasını zorla ödettiler. Haksızlık yapılıyor” diye diretmesi, TMSF ile gerginliğin artmasına neden olmuş ve TMSF varlıkları satış kararı almıştı. Toprak TMSF aleyhine açtığı davalarla da gündeme gelmişti. TMSF şirketler ve gayrimenkulleri bir bir satışa çıkardı Libadiye ve Beykoz’daki arsa, Toprak Center ve Aslanlı Köşk satıldı. Kendi üzerine resmi hiçbir varlığı kalmadığını beyan ederek, İngiltere tatil yapan ve binlerce lira nafaka ödeyen Halis Toprak’ın “Emekli maaşımla geçiniyorum” demişti. Toprak ilk eşi Ayşe Hanım’dan 540 milyar lira tazminatla boşanmıştı. 1999’da evlendiği ikinci eşi Özlem hanımdan da boşanan Toprak 1992 doğumlu Nazlıcan Tağızade ile yaptığı evlilikle dikkat çekmişti.

bigPara.com