Halis Toprak'a hapis cezası

Toprak-bank'ın eski sahibi Halis Toprak, 'gerçekdışı muhasebeleştirme' suçundan iki yıl altı ay hapse çarptırıldı. Toprak, 7 bin 500 YTL de para cezası aldı.

İSTANBUL - Toprakbank'ın eski sahibi Halis Toprak ve çocuklarının Toprakbank'ı zarara uğrattığı iddiasıyla yapılan yargılama sona erdi. Halis Toprak hakkında 'Gerçekdışı muhasebeleştirmek' suçundan üç yıl hapis cezası verildi. Bu cezada sanığın iyi hali ve sabıkasız oluşu nedeniyle indirim uygulandı ve ceza iki sene altı ay hapis ve 7 bin 500 YTL adli para cezasına çarptırıldı.
Toprak hakkındaki ana dava ise zamanaşımı nedeniyle ortadan kalktı. Toprak'ın cezası Yargıtay'ca onanması halinde bir yıl hapis yatacak. İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki oturuma sanıklar Halis Toprak, Salih Yardımcı, Ahmet Basgıcılar, Ömer Özbay, S. Nilgün Özışık, Ahmet Zeki Özgen, Zafer Ceylan, Musa Erdemir, H. Haluk Olgunöz ve Ertuğrul Kumcuoğlu geldi.
Toprak: Bankaya 35 milyon dolar verdim
Son savunması sorulan Halis Toprak, "Suçsuzum beraatimi talep ediyorum. Suçsuzluğum dosyada mevcut olan rakamlarla sabittir. Ben bankadan toplam 25 milyon dolar miktarında para çekmiş isem karşılığında bankaya 1997- 1999 tarihleri arasında 35 milyon dolar verdim. Benim bankaya herhangi bir borcum yoktur. Devlet benim 1 milyar dolar teşvik alacağımı vermediği gibi beni 453 milyon dolar borçlu çıkardı" dedi.
Bu arada sanıklar Ahmet ve Mehmet Toprak hakkında ayrı ayrı beraatlerine karar verildi.
Ayla Toprak Zengin hakkında da 'Gerçek mahiyetine uygun düşmeyecek şekilde muhasebeleştirme' suçuna iştirakten ceza aldı. İki sene ağır hapis ve 6 bin YTL ağır para cezasıyla cezalandırılmasına karar verilen Ayla Toprak Zengin'in daha sonra cezası ertelendi.
Veysel bilen'e dokuz yıl sekiz ay hapis cezası
Banka genel müdürü ve yönetim kurulu üyesi Veysel Bilen hakkında ise 'banka parasını adiyen ve tesesülen zimmetine geçirmek' suçuna iştirakten 10 yıl ağır hapis cezası ve bankayı uğratmış olduğu zimmet miktarı olan 313 bin 212 YTL. Banka zararının diğer sanık Nihat Saydam'dan birlikte tahsiline karar verildi. Bilen'in eylemi tekrarladığı gerekçesiyle cezası 11 yıl sekiz ay ağır hapise yükseltildi. Ancak Bilen'in saygılı tutumu, sabıkasızlık hali nedeniyle daha sonra cezası dokuz sene sekiz ay 20 güne çevrildi. Diğer sanıklar hakkında ise bir kısmı için zamanaşımı bir kısmı hakkında da ortadan kaldırılma kararı verildi.