Halis Toprak'ın Aslanlı Köşk'ü Remzi Gür'ün

Halis Toprak'ın Aslanlı Köşk'ü Remzi Gür'ün
Halis Toprak'ın Aslanlı Köşk'ü Remzi Gür'ün

16 milyon 150 bin TL?den açılan fiyat, 69 kez pey sürülünce 23.8 milyon TL?ye çıktı.

Halis Toprak'a ait Aslanlı Köşk'ün satış ihalesini 23.8 milyon liralık teklifiyle işadamı Remzi Gür kazandı. Toprak Grubu fiyatın düşük kaldığını savundu

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Halis Toprak’a ait Sarıyer İstinye’deki Aslanlı Köşk’ü açık artırmayla satışa çıkardı. 21 milyon 368 bin TL muhammen bedele sahip köşk, 16 milyon 150 bin TL üzerinde açık artırmaya sunuldu. Toplam 69 kez pey sürülen ihaleyi Ramsey’in patronu Remzi Gür adına katılan Hakan Beroğlu, 23 milyon 800 bin TL’lik teklifiyle kazandı.
Arsa ve su ahşap depo vasıflı 218 parseldeki, 8721 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde, Aslanlı Köşk olarak nitelenen köşk, misafirhane ve eski eser bir bina bulunuyor. Arsa vasıflı 4 parseldeki, 1478 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde ise hizmetlilerin ikamet ettiği iki adet bina ve bir adet misafirhane var. Birlikte kullanılan parseller arasında ayırıcı duvar bulunmuyor. 1173 metrekare kullanım alanlı köşkte, bodrum, zemin kat ve bir normal kat yer alıyor.
Bodrum kata ana giriş bahçeden sağlanırken, bu katta ana mutfak bölümü, personel odası, depo, çamaşırhane, WC, hamam, sauna ve kapalı havuz bölümleri yer alıyor. Mutfakta alt kata ve üst kata yemek taşımaya yarayan çelik konstrüksiyonlu merdiven, yemek asansörü ve mutfak ekipmanı mevcut. Zemin katta, giriş holü, oturma ve yemek odası bölümleri, mutfak ve mescit bölümü de bulunuyor. Birinci normal katta merdiven holü, yemek ve oturma odası bölümleri, bir adet şömine odasıyla iki adet yatak odası bölümleri yer alıyor.

Toprak iptal davası açacak

Öte yandan, Toprak Holding, grubun borçlarına karşılık TMSF tarafından satışa çıkarılan Aslanlı Köşk’ün 23.8 milyon lira bedelle satıldığını ancak düşük fiyat nedeniyle grubun 149.1 milyon dolarlık zarara uğradığını, bu nedenle de ihalenin iptaline yönelik dava açacağını açıkladı.
Toprak Holding’den yapılan açıklamada, 58 milyon lira bedelle Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer’e satılan Afif Paşa Yalısı ile karşılaştırma yapılarak, bu yalıya yürüme mesafesinde olan ve beş kat fazla arsaya sahip sahip Aslanlı Köşk’ün en azından bu yalıyla aynı değerde olması gerektiği ifade edildi. (Radikal)