Halk Bankası'na esnaftan teklif

Halkbank'ın özelleştirmesine bankanın en büyük kredi müşterilerinden ve banka kanalıyla esnafa kredi veren Türkiye Esnaf Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği'nden (TESKOMB) farklı öneri geldi.

ANKARA - Halkbank'ın özelleştirmesine bankanın en büyük kredi müşterilerinden ve banka kanalıyla esnafa kredi veren Türkiye Esnaf Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği'nden (TESKOMB) farklı öneri geldi. TESKOMB Başkanı Kadir Akgül, Halkbank'ta blok satış yerine 'halka arz ve esnafa satışı' gündeme getirdi. Akgül, Halk Bankası'nın yüzde 20-30'unun halka arz edilebileceğini, buna yaklaşan bir orana TESKOMB olarak talip olabileceklerini, bankanın geri kalan kısmının kamuda kalabileceğini ifade etti.
Halkbank'ın yüzde 20-30'unu alacak güçte olduklarını vurgulayan Akgül, Halkbank yönetiminin de bu isteğe sıcak baktığını ifade etti. Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın ise, bir süre önce Halkbank'a biri yurtdışından 4 talipli olduğunu ve isteklilere bu ay randevu vereceklerini belirtmişti.