Halk Bankası'nın davetiyeleri hazır

Kamu bankalarından Halkbank'ta özelleştirme süreci başlıyor. Bankanın özelleştirilmesinde, stratejiyi belirleyecek danışman firma ihalesine katılım için 'birkaç gün içinde' davetiyeler gönderilecek.

ANKARA - Kamu bankalarından Halkbank'ta özelleştirme süreci başlıyor. Bankanın özelleştirilmesinde, stratejiyi belirleyecek danışman firma ihalesine katılım için 'birkaç gün içinde' davetiyeler gönderilecek. ÖİB yetkililerinden alınan bilgiye göre, Halk Bankası özelleştirmesinde danışman firma ihalesi için davet usulü uygulanacak. İhaleye davet edilecek firmalar, ÖİB, Halkbank ve Hazine tarafından ortaklaşa belirlenecek.
Davetin ardından, danışman firmaların tekliflerini sunması için yaklaşık 1 aylık süre verilmesi öngörülürken, bunun ardından geçecek 1-2 haftalık süreçte de danışman firmanın seçimi hedefleniyor. Danışman firmanın, Halbank'ın özelleştirmesine ilişkin strateji belirlemesinin ise yaklaşık 2.5-3 ay alabileceği ifade ediliyor. Danışman firma, bankanın değer tespitini yapacak, bunun ardından ihale yöntemini belirleyecek. Danışman bunları belirlerken, her yöntemin artı ve eksilerini ortaya koyarak, kendi görüşünü oluşturacak. Bu arada danışman firmadan alınan görüşün ardından, yönteme ilişkin kararı, Hazine, Halk Bankası ve ÖİB temsilcilerinden oluşan komisyon verecek.