Halka açık şirketler yatırımcı için harekete geçti

Halka açık şirketler yatırımcı için harekete geçti
Halka açık şirketler yatırımcı için harekete geçti

Yönetimde Abdullah Kaya (Telekom), Özge Maraşlı (Doğan Holding), Hurşit Zorlu (Anadolu Grubu) Tamer Haşimoğlu ve Funda Güngör (Koç Holding), Ahmet Ünüvar (Deutsche) (soldan sağa) yer alıyor.

Türkiye'de halka açık şirketler yerli ve yabancı yatırımcılarla sağlıklı ilişki kurmak için kolları sıvadı. TÜYİD'e göre İMKB 100'deki şirketlerin yüzde 22'sinin internet sitelerinde yatırımcı ilişkileri bölümü yok, yüzde 62'si ingilizce açıklama yapmıyor

İSTANBUL - Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜYİD) tarafından yapılan araştırmaya göre, borsada işlem gören en büyük 100 şirket hissesinin yer aldığı İMKB 100 endeksindeki şirketlerin yüzde 22’sinin internet sitesinde yatırımcı ilişkileri bölümü yer almıyor. Ayrıca, bu şirketlerin yüzde 36’sının internet sitesinde yatırımcı ilişkileri sunumu yok, yüzde 62’sinde ise İngilizce ve Türkçe özel durum açıklamaları yer almıyor.
2009 başında kurulan ve 16’sı halka açık olmak üzere 20 kurumsal şirketin dahil olduğu TÜYİD’in kamuoyuna tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıya yönetim kurulu üyeleri de katıldı. TÜYİD Başkanı ve aynı zamanda Koç Holding Stratejik Planlama Başkanı olan Tamer Haşim amaçlarının yerli ve yabancı yatırımcılar ile halka açık şirketler arasındaki ilişkiler konusunda mesleki standartların oluşturulması ve bu sayede yatırımcı ilişkilerinin geliştirmesini hedeflediklerini söyledi.
Haşim derneğin misyonunu ise şöyle özetledi: “Yatırımcı ilişkileri standartlarının yükseltilmesi ile ülkemizin, piyasalarımızın ve şirketlerimizin yerli ve yabancı yatırımcılara en iyi şekilde tanıtılmasına katkıda bulunarak şirket değerlerinin artırılmasına ve sermaye piyasalarının derinlik kazanmasına destek olmak.”
 
Türkiye’ye ilgiyi artırmalı
Haşimoğlu, TÜYİD’in, Türkiye’ye olan ilginin ve yatırım miktarının artmasına katkı sağlayacağını belirterek, şu anda İMKB’de 300’ün üzerinde halka açık şirket bulunduğunu, bunlardan yüzde 20’sinin Borsa’daki işlem hacminden yüzde 65-85 arasında pay aldığını, daha fazla şirketin aktif olması ve halka açılmasının ana hedefleri arasında olduğunu söyledi.
Türkiye’de halka açık şirketlerin piyasa değerlerinin milli gelire oranının sadece yüzde 16 olduğunu bildiren Haşimoğlu, “Burada daha gidilecek çok yol var. Önümüzde çok uzun bir yol var” diye konuştu.
Yaptıkları bir araştırmada, İMKB 100’ün yüzde 36’sının internet sitesinde yatırımcı ilişkileri sunumu olmadığını, yüzde 62’sinde de Türkçe ve İngilizce özel durum açıklamalarının bulunmadığını kaydeden Haşimoğlu, bir soru üzerine, “Yatırımcı, şirketten önce Türkiye’ye bakıyor” dedi.
TÜYİD Başkan Yardımcısı Hurşit Zorlu da, yatırımcı ilişkileri birimlerinin, şirketlerin dışarıya açılan penceresi olduğunu belirtti.
Haşim derneğin amaçları arasında düzenleyici kuruluşlar ile ilişki içinde olmak ve meslek grubunu temsil etmek, konu hakkında bilinilirliği artırmak, uluslararası bilgi ve tecrübeyi Türkiye’ye taşımak, eğitim ve sertifikasyon programları vasıtasıyla şirketleri ve Türkiye’yi temsil etmeye yetkin yatırımcı ilişkileri uzmanlarının yetiştirilmesine katkıda bulunmak olarak sıraladı.

Son 1.5 yıldır olmadığı kadar yabancı yatırımcı geldi

‘Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye bakışı nasıl’ sorusu üzerine Deutsche Securities Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su aynı zamanda TÜYİD yönetim kurulu üyesi Ahmet Ünüvar şu yanıtı verdi: “Kriz öncesi dönemde yabancı yatırımcıların Borsa’daki payı yüzde 72-74, şu anda ise yüzde 65-66. Krizde bu oran yüzde 61’lere gerilemişti. Yani yabancı sermaye girişi tekrar başladı.
Krizin en tepe yaptığı dönemde bile Türk piyasaları hiç kapanmadı. Örneğin bir Rusya’da piyasalar kapandı. Bu açıdan bakıldığında Türkiye almak ve satmak isteyen yabancı açısından olağanüstü performans gösterdi. Yabancılar bugüne kadar fark etmedikleri birşeyi fark ettiler. Ayrıca, İMKB de iyi performans gösterdi. Bunlar Türkiye için bir teveccüh yarattı. Son 1.5 yıldır olmadığı kadar fazla sayıda yabancının Türkiye’ye geldiğini, konferanslara katıldığını, şirketlerle, Ankara’da kamuyla görüştüğünü biliyoruz.” (Radikal)