Halkbank hiç zarar etmemiş

Eski Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile eski Devlet Bakanı Recep Önal'ın Halkbank'ı zarara uğratmakla suçlandıkları Yüce Divan'da tanıklar dinlendi.

ANKARA - Eski Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile eski Devlet Bakanı Recep Önal'ın Halkbank'ı zarara uğratmakla suçlandıkları Yüce Divan'da tanıklar dinlendi. Suçlanan dönemde Halkbank Genel Müdür Yardımcısı olan Osman Nuri Ertuğ, "O dönem bankacılık ateşten gömlekti. 2001'den sonra Türkiye'de IMF süreci başladı. IMF, dünyanın her yerinde kamu bankaları ve ulusal sermayeleri yok etmiştir. Dünya Bankası bankalara yeniden yapılandırma için yarısı hibe kredi veriyor. Ancak yeniden yapılandırmayı önerdiğimiz şirket yapacak diyor. Bu konuda Dünya Bankası temsilcisiyle anlaşamadım ve görevden alındım" dedi. Ertuğ, eski Devlet Bakanı Kemal Derviş'in göreve gelmesinin ardından, kamu bankalarında 'veresiye dönemi'nin kapandığını belirterek "2001 sonrası görev zararlarına son verildi. Görev zararı aslında devletin sübvansiyonudur. Ama uzun yıllar Hazine, görev zararını ödemedi. Bu da medya tarafından kampanya halinde yöneticilerinin bankaları zarara uğratması gibi yansıtıldı" diye konuştu.
Davada sanık Özkan ile Halkbank yöneticilerine suçlama Halk Bankası'nın 1997 hesaplarını inceleyen TBMM KİT Alt Komisyonu üyesi eski MHP Milletvekili Nida Seven'den geldi. Seven, usulsüz krediler verildiğini tespit ettiğini belirtti. TBMM KİT Komisyonu eski üyesi Ahmet Alkan da Halk Bankası'ndan verilen kredilerde siyasi bağlantılar bulunduğunu söyledi.