Halkbank için geri sayım

Halkbank için geri sayım
Halkbank için geri sayım

Aktif sıralamasında Türkiye nin altıncı büyük bankası olan Halkbank ın piyasa değeri 10.6 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Hükümetin bütçe hedeflerinden sapmayı özelleştirme gelirleriyle kısmen telafi etmek istemesi kapsamında, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) portföyündeki satışa en hazır olan Halkbank’ta, kamuya ait hisselerin kontrolü ÖİB’de kalacak şekilde, ikincil halka arz yoluyla satışın altı ay içinde yapılması bekleniyor. Danışman seçiminin ardından özelleştirme hazırlıkları hızlanan Halkbank’ta, ÖİB’nin yüzde 75,03 payı bulunurken, bankanın yüzde 24,98’i İMKB ’de işlem görüyor. ÖİB’nin bankada bulunan yüzde 75 payının tamamını aynı anda elden çıkartması düşük bir ihtimal olarak değerlendirilirken, yaklaşık yüzde 24’lik bir hissenin önümüzdeki 6 ay içinde ikincil halka arzının tamamlanması bekleniyor.
2.5 milyar dolar gelir
Aktiflerine göre en büyük ikinci kamu bankası olan Halkbank’ın piyasa değeri 10.6 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. ÖİB’nin yüzde 24’lük hisse satışından 2.5 milyar dolar civarında gelir elde etmesi bekleniyor. ÖİB, Halkbank’ın özelleştirme stratejilerinin tespiti ve sürecin yürütülmesi konusunda Citi ve FinansInvest’ı danışman olarak atadı. Uzmanlar, ikincil halka arzından ÖİB’nin elinde kalacak yüzde 51 oranındaki hissenin blok olarak satılacağı görüşünde. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Halkbank’ta halka açıklık oranının yüzde 49’a kadar çıkarılmasının gündemde olabileceğini, kalan yüzde 51 hisse için de stratejik satışın söz konusu olabileceğini söylemişti.
Halkbank’ın 10 Mayıs 2007’de gerçekleşen halka arzıyla banka hisselerinin yüzde 24,98’i İMKB’ye kote edildi. 1.8 milyar dolar büyüklüğündeki halka arzda, yurtiçinde 1.9 milyar TL, yurtdışında 15.4 milyar TL olmak üzere toplam 17.3 milyar lira talep toplandı. { EKONOMİ SERVİSİ}

bigPara.com