'Halkbank özelleşmesin'

Halkbank'ın verdiği hizmetten memnun olan esnaf, IMF'nin diretmemesi durumunda bankanının özelleştirilmemesini istiyor.

ANTALYA - Halkbank'ın verdiği hizmetten memnun olan esnaf, IMF'nin diretmemesi durumunda bankanının özelleştirilmemesini istiyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Başkanı Kadir Akgül, Avrupa Kredi Garanti Kuruluşları Birliği (AECM) ile birlikte düzenlenen seminer sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Halkbank'ı hâlâ almak isteyip istemedikleri sorusuna Akgül, "Bunu yapabilecek gücümüz var. Özelleştirme için çok da taraftar değiliz. Ama IMF, bastırırsa, TOBB, TESK ve esnafın katılımıyla, yüzde 30'u devlette kalacak bir sistem içinde alabiliriz" yanıtını verdi. TESKOMB'un yeniden yapılandırılması kapsamında AB'den 5 milyon avro tutarında hibe sağlandığını söyleyen Akgül, Avrupa Yatırım Bankası'ndan esnafa proje karşılığında kullandırmak üzere düşük faizli 50 milyon avro tutarında kredi talep ettiklerini ve görüşmelerin sürdüğünü söyledi.
AECM'nin Başkanı Hans Herbert St- rombeck ise, genişleme sürecinde Avrupa Birliği'ndeki esnafın endişesi olup olmadığı sorusuna, özellikle Almanya gibi ülkelerde faaliyet gösterebilmek için 'sıkı kurallar' olduğuna dikkat çekti.