Halkbank satışı için yeni yasa yolda

Danıştay 13'üncü Dairesi'nin, Halk Bankası'nın yeniden yapılandırılması ve hisse satışlarını hukuka aykırı bularak yürütmeyi durdurma kararının ardından...

ANKARA - Danıştay 13'üncü Dairesi'nin, Halk Bankası'nın yeniden yapılandırılması ve hisse satışlarını hukuka aykırı bularak yürütmeyi durdurma kararının ardından, yetkililer bu kararın özelleştirme kararını etkilemeyeceğini ve yeni yasayla ilgili yürütülen çalışmaların 'Karardaki satır araları irdelenerek birkaç gün içinde tamamlanmasının beklendiğini' açıkladılar.
Hükümetin Halk Bankası'nı özelleştirmekte kararlı olduğuna işaret eden yetkililer, Danıştay'ın verdiği yürütmeyi durdurma kararını ise "Özelleştirme sürecinde karşılaşılabilecek iniş çıkışlar" olarak değerlendirdi.
'Özelleştirme şekli değişmez'
Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararının çıktığı günden itibaren hukukçular tarafından detaylı çalışma yapıldığını, kararın 'defalarca' okunduğunu belirten yetkililer, yeni yasa çalışmalarının bu doğrultuda, 'karardaki satıraraları irdelenerek birkaç gün içinde tamamlanmasının beklendiğini' vurguladı. Yetkililer ayrıca, yeni yasanın çıkmasının TBMM'deki bütçe görüşmeleri nedeniyle biraz gecikebileceğine işaret ediyorlar.
Yürütmeyi durdurma kararıyla birlikte özelleştirilmesi askıya alınan Halk Bankası'nın özelleştirme şeklinde bir değişiklik olmayacağını ifade eden yetkililer, blok satış yerine halka arz gibi farklı yöntemlerin gündeme gelmesinin de söz konusu olmadığını belirtiyor.
'Tek maddelik yasa yeterli'
Bu arada Danıştay'ın kararı sonrasında bankanın özelleştirme sürecini değerlendiren Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın ise banka hukukçularıyla yaptıkları değerlendirmede özelleştirme sürecinin devamı için yasa değişikliği gerektiği sonucuna vardıklarını, süreyi 2008 ve sonrasına uzatan tek maddelik bir yasanın yeterli olacağını belirtti. NTV'ye konuşan Aydın, banka olarak sürecin doğrudan içinde olmadıklarını, ancak bu tür durumlara hazırlıklı olduklarını söyledi.