Halkbank stratejik yatırımcıya satılacak

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Halkbank'ın 'çok yakında' blok satış yöntemiyle satılacağını söyledi. Türkiye'deki bankacılık sektörüyle ilgili bir konferansta konuşmak üzere...

LONDRA - Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Halkbank'ın 'çok yakında' blok satış yöntemiyle satılacağını söyledi. Türkiye'deki bankacılık sektörüyle ilgili bir konferansta konuşmak üzere Londra'da bulunan Babacan, "Büyük bir özelleştirme sürecinin içine girdik. Çok yakında özelleştirilecek olan Halkbank var. Bu, bir blok satış olacak. Bankanın yüzde 99.9'unun sahibi Hazine. Stratejik bir yatırımcı çok yakında bankayı alacak" dedi. Bankacılık kaynakları, potansiyel alıcıların ortaya çıktığını söylüyor. Aynı kaynaklar daha önce Fortis, Kuveyt National Bank ve Garanti Bankası'nın bankaya ilişkin sunumları aldıklarını söylemişlerdi.
Bu arada Halkbank özelleştirmesi için beklenen KOBİ kredilerinin devamı sorunu çözüldü. Halkbank, özelleştirme sonrasında da KOBİ'lere uygun kredi vermeye bir süre devam edecek. Bunun için hazırlanan kanun teklifi plan bütçe komisyonunun gündemine alındı. Kredi süresini Bakanlar Kurulu belirleyecek. Ancak teklifte süre beş yıl olarak yer aldı. Bu gelişmeden sonra ihale ilanının verilmesi bekleniyor.