Halkbank'a iki talip var

Avrupa Birliği'nden müzakere tarihinin alındığı 17 Aralık ile Pamukbank birleşmesi Halkbank'ın kısmetini açtı. Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, Halkbank'a biri yerli diğeri ise yabancı olmak üzere iki talip çıktığını açıkladı.

ANKARA - Avrupa Birliği'nden müzakere tarihinin alındığı 17 Aralık ile Pamukbank birleşmesi Halkbank'ın kısmetini açtı. Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, Halkbank'a biri yerli diğeri ise yabancı olmak üzere iki talip çıktığını açıkladı.
Zeki Sayın ve Halkbank Genel Müdürü Hasan Cebeci, basın toplantısı ile Pamukbank birleşmesi sonrasında 'Değişen ve Yenilenen Halkbank'ı anlattı. Zeki Sayın birleşmenin 'pürüzsüz, kazasız -belasız' gerçekleştiğini, Halkbank yetkilileri ise 64 günde tamamlanan birleşme ile belki de dünya tarihinde bir ilke imza atıldığına dikkat çekti. Hasan Cebeci, Halkbank'ı en güçlü banka kılmayı hedeflediklerini, birleşmenin kaynaşma ile yeni bir sinerji yaratacağını ve 2005 yılında çok daha yükseklere çıkacaklarını söyledi.
Halka arz da olabilir
Cebeci, Halkbank özelleştirmesinde yüzde 30-40 halka arz, bu oranda bir devlet payı kalması ve kalanın TESKOMB, TOBB gibi kuruluşlara satışını düşündüklerini, özelleştirme içinse en erken tarihin 2006 sonu olacağını söyledi.
Zeki Sayın ise "Bankamıza hiç talip yok diyordum ama şimdi diyemiyorum. Almak isteyenler oldu" dedi ve iki talipten birinin yerli diğerinin yabancı olduğunu vurguladı. Talebin 17 Aralık'tan 5 -6 gün önce geldiğini belirten Sayın, taliplerle bu ay görüşmeler yapacaklarını belirtti. Hasan Cebeci bankanın hisselerinin yüzde 51 gibi bir bölümünün blok satışının halka arzı engellemeyeceğini ifade ederken, Sayın "Bu bir pazarlıktır, gönül arzu eder ki bir miktar da halka arz olsun" diye konuştu. Sayın, Halkbank'ın genel merkezini İstanbul'a taşımak istediklerini satışın gecikmesi halinde bunu kendilerinin yapabileceğini belirtti.
Kârlılık aynı kalacak
Halkbank'ın 2004'ü 600 trilyon lira (600 milyon YTL) kârla kapatmasının beklendiğini söyleyen Cebeci, faizlerdeki düşüşün de etkisiyle 2005'te bankacılık sektörünün kâr marjlarının düşeceğini ve bu nedenle hedefi de bu düzeyde belirlediklerini aktardı. Cebeci, "Bankacılık sektörünün 2004 gibi 2005'te yüksek kârlar açıklayacağını sanmıyorum" dedi.
'Borçlu bankaya geldi'
Bankanın sorunlu kredileriyle ilgili bir soru üzerine Sayın, kredilerin tahsili için borçlulara yurtdışı yasağı getirildiğini söylerken, altı yıldır bankaya uğramayan 100 kadar kredi borçlusunun bankaya geldiğini ve 30'u ile ödeme protokolü imzalandığını, bu kapsamda yurtdışı çıkış yasağının da kaldırıldığını söyledi. Sayın, kredi müşterilerine 'Bizimle pazarlık edin' uyarısında bulunurken, 'kredilerin kafa göz yarmadan dönsün istediklerini' söyledi.
Ücret skalası bozuldu
Halkbank ile Pamukbank birleşmesi sonrasında özelllikle üst düzey ücret skalası bozuldu. Pamukbank'tan gelen 10'un üzerinde personelin ücretleri genel müdür ve üst düzey yöneticilerden yüksek. Soru üzerine Sayın, birleşmenin ücret açısından 'çok enteresan' olduğunun altını çizerken, bu konuda yeni bir çalışma başlattıklarını ve sorunu çözmeye çalıştıklarını söyledi.
Birleşme sonrasında Pamukbank'tan gelen 3 bin 785 personel ve Halkbank'ın 7 bin 400 çalışanı ile toplam çalışan sayısı 11 bin 185'e yükseldi. Bu sayının 10 bin 500 olarak belirlenen norm kadroya uygun olduğu belirtilirken, bankadan emekli olanlarının sayısının 610'da kaldığı ifade edildi.
Zeki Sayın, "Biz daha çok kişinin emekli olmasını bekliyorduk. 'Neden olmadınız' diye sorduğumda 'Siz çok iyi yönetiyorsunuz, biraz daha devam etmek istiyoruz' dediler" dedi.