Halkbank'ın net kârı 304 milyon YTL

Özelleştirme için gün sayan Halk Bankası, bu yılın ilk yarısında 304 milyon YTL net kâr açıkladı. Genel müdür Hüseyin Aydın, yılın ilk yarısında brüt 426 milyon YTL kâra ulaştıklarını belirterek, net kârın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 arttığını söyledi.

ANKARA - Özelleştirme için gün sayan Halk Bankası, bu yılın ilk yarısında 304 milyon YTL net kâr açıkladı. Genel müdür Hüseyin Aydın, yılın ilk yarısında brüt 426 milyon YTL kâra ulaştıklarını belirterek, net kârın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 arttığını söyledi. Aydın'ın verdiği bilgiye göre Halk Bankası, yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre, toplam kredilerini yüzde 45 artırarak 9 milyar YTL'ye çıkardı. 2005 yılı sonu itibarıyla 27 milyar YTL olan aktif büyüklüğünü de yüzde 21 oranında artırarak 32.8 milyar YTL'ye yükseltti.
Aynı dönemde bankanın toplam mevduatı da yüzde 25 oranında artarak 26.2 milyar YTL'ye ulaştı. Genel müdür Aydın, bilanço içinde kredilerin payının yüzde 23'ten yüzde 27.5'e çıktığına işaret ederken, "Bu yıl sonuna kadar kredilerde, ilave olarak 2.5 milyar YTL'lik bir artış hedefliyoruz" dedi. Piyasalarda yaşanan dalgalanmanın Halk Bankası'nın nihai finansal tablolarında olumsuz bir etki yaratmadığını vurgulayan Aydın, şöyle devam etti: "Bilançomuzda kur riski taşınmıyor ve menkul kıymetlerin yüzde 90'lık bölümü değişken faizli menkul kıymetlerden oluşuyor. Yıl sonu için 2005'e göre yüzde 50 oranında kâr artışı gerçekleştirerek brüt kârı 1 milyar YTL'nin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz."
Bu arada banka hisselerinin 'blok satış' yoluyla satılması ve özelleştirme işlemlerinin 25 Mayıs 2008'e kadar tamamlanmasına ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.