Halkbank'ta birleşme sıkıntısı bitti, sıra atakta

Pamukbank ile gerçekleştirilen birleşmeyle ilgili problemlerin çözülmesinin ardından, Halkbank 'sahaya iniyor'. Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, gelinen noktayı değerlendirirken, "Birleşmeyle ilgili problemlerin çözülmesinin ardından...

ANKARA - Pamukbank ile gerçekleştirilen birleşmeyle ilgili problemlerin çözülmesinin ardından, Halkbank 'sahaya iniyor'. Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, gelinen noktayı değerlendirirken, "Birleşmeyle ilgili problemlerin çözülmesinin ardından, altıncı aydan sonra piyasaya çıkmaya başladık" dedi.
Soruları yanıtlayan Aydın, bankanın mali yapısının gayet sağlıklı olduğunu, geçen yıl aktif olarak fazla büyümediklerini, ancak verimlilik ve güçlü mali yapı üzerine odaklandıklarını söyledi. Pamukbank ile yapılan birleşmenin, getirisinin yanında götürüsü de olduğuna işaret eden Aydın, bu nedenle geçtiğimiz yılı bankanın 'mutfağında' geçirerek bütünleşmeyi sağladıklarını vurguladı. Hüseyin Aydın, birleşmeyle ilgili problemlerin çözülmesinin ardından, altıncı aydan sonra piyasaya çıkmaya başladıklarını kaydetti.
'Borçlar ödeniyor'
Göreve geldiklerinden bu yana, KOBİ'lerin kredilendirilmesine yönelik aktif çalışmaya başladıklarını da anlatan Aydın, Gaziantep gibi KOBİ'lerin yoğun olduğu şehirlerde halka açık toplantılar düzenleyerek, müşterinin ayağına gittiklerini söyledi. Aydın, bunun yüzde 70'i KOBİ'lere verilen kredilere ilişkin işlem hacminde adeta patlama yaptığını ifade etti. Aydın, 2005'in ilk çeyreğinde kredilerdeki artışın 99 milyon YTL olduğunu, çalışmalar sonrası son çeyrekte kredi işlem hacmindeki artışın, bir önceki çeyreğe göre 1.3 milyar YTL'ye yükseldiğini açıkladı.
Ekonominin düzelmesiyle takipteki kredilerin de çözülmeye başladığını anlatan Aydın, 'İstanbul Yaklaşımı' çerçevesinde ödeme planına bağlanan borçların ödemesinde sorun yaşanmadığını kaydetti. Geçen yıl takipteki kredilerden 105 milyon YTL'nin tahsil edildiğini, son üç yılda bu rakamın 500 milyon YTL'yi aştığını açıklayan Aydın, bunun 450 milyon YTL'ye yakınının faiz olduğunu belirtti. Kamu bankalarının bilançosundaki 'kamu kâğıtlarının ağırlığı' konusundaki eleştirilerin hatırlatılması üzerine Aydın, bunun doğru olmadığını belirterek, "İkincil piyasası olmayan, yani görev zararı karşılığı aldığımız kamu kâğıtlarını bilançodan çıkardığımızda banka ülkenin en iyi bankalarından" dedi.
400 personel alınacak
Personel sayısının 10 bin 500 olduğunu ve bunun şube sayısı ile uyumlu bulunduğunu anlatan Aydın, ancak banka personelinin gençleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Aydın, Kamu Personeli Seçme Sınavı'nı kazananlar içinden, bu yıl 350-400 personel alabileceklerini söyledi.