Halkbank'ta hedef kârlılık

Halk Bankası, Pamukbank ile birleşmesinin başlangıçta yarattığı ivme kaybını 2006 yılında gidermeyi ve sektörde kârlılık düşerken kârını yüzde 50 oranında artırmayı hedefliyor.

ANKARA - Halk Bankası, Pamukbank ile birleşmesinin başlangıçta yarattığı ivme kaybını 2006 yılında gidermeyi ve sektörde kârlılık düşerken kârını yüzde 50 oranında artırmayı hedefliyor. Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, "Bu sektörde daha ekmek var, Türkiye'deki bankalara ciddi talep olacak. Bu talebin bir bölümü bize yansır" dedi.
Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cebeci ve Genel Müdür Hüseyin Aydın Halkbank'ın 2005 yılı bilanço sonuçları ve 2006 yılı hedeflerini açıkladı. Aydın, 2004 yılında 527 milyon YTL olan karın 2005 yılında 531 milyon YTL'ye çıktığını vurgularken, kârdaki düşük artışın Pamukbank ile birleşmenin operasyonel maliyetinden kaynaklandığını savundu.
'Çalışanları kaybettik'
Operasyonel maliyetin çok değerli çalışanların kaybının yanı sıra 100 milyon YTL'nin altında olmayan bir maliyet getirdiğini belirten Aydın, şunları söyledi:
"Sektör yüzde 20 büyürken biz yüzde 5 büyüdük. Mutfağımızda sıkıntı vardı ilk 6 ayda bunu çözdük ve ikinci yarıdan itibaren sahaya çıktık. Ciddi operasyonel maliyetlerimiz oldu, 2006 yılında elde ettiğimiz kârın fevkalade üzerinde kâr edeceğiz. Geçen seneki kârın yüzde 50'nin üzerinde bir kârlılık bekliyoruz, çünkü buna hazırız. Sektörün ciddi oyuncularından biriyiz ve bize ait her alanda bulunacağız."
Pamukbank birleşmesinin başarıyla tamamlandığını vurgulayan Hüseyin Aydın, "Piyasayı izliyoruz. Bakalım diğer bankalar birleşmelerini bizim kadar başarıyla yapabilecekler mi" dedi.
Hacimsel büyümeyi değil veririmlilik ve kârlılığa dayalı esas büyümeyi hedeflediklerini söyleyen Aydın, 6.2 milyar YTL'ye ulaşan kredi hacmini 2006 yılında 10.5 milyar YTL'ye yükseltmeyi öngördüklerini, bunun 3.5 milyar YTL'sinin KOBİ'lerin de yer aldığı ticari kredilerden oluşacağını ifade etti. Hüseyin Aydın, kredilerin 2.5 milyarının kooperatiflere, 1,5 milyarının sanayiye ve 1.5 milyar lirasının ise fon kaynaklı kredi olarak kullandırılacağını, bireysel kredilerin de 1.5 milyar YTL düzeyinde olmasının beklendiğini söyledi.
Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bilançodaki iyileşmeye de işaret ederken, vadesinden önce elden çıkarılamayan kamu kâğıtlarının bilançodaki payının yüzde 70-80'lerden yüzde 50'lere gerilediğini söyledi. Aydın, "Biz artış bilançoyu yönetebilir hale geldik" diye konuştu.
Takipteki krediler azaldı
Takipteki kredilerin 2005 sonu itibarıyla 1.2 milyar YTL olduğunu belirten Aydın, bu miktarın yapılan tahsilatlarla ocak ayında 1.1 milyar YTL'ye indiğini söyledi. Toplam 41 bin borçludan 40 bin 800'ünün 50 bin YTL'nin altında borcu olduğunu ifade eden Aydın, takipteki alacağın yüzde 98'inin 900 kişiye ait olduğunu, ödeme planı, İstanbul Yaklaşımı ve ikili protokollerle çok güzel tahsilatlar yaptıklarını kaydetti.
'İstanbul'a taşınabiliriz'
Halkbank genel müdürlüğünün İstanbul'a taşınmasıyla ilgili soruya Aydın, "İstanbul mali sektör için ideal bir başkent. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Kalkınma Bankası ve Halkbank dışında tüm bankaların merkezi İstanbul'da. Bina sorununu çözersek İstanbul'a gitmeyi düşünüyoruz. Bu doğru bir karar" dedi.
'Yabancıların talebi bize de yansır'
Halkbank'ın özelleştirilmesi için Özelleştirme İdaresi ve Hazine ile birlikte çalışmaları sürdürdüklerini belirten Aydın, danışman firmanın çok kısa süre içerisinde belirleneceğini ve çok yakın bir zamanda çalışmalarının sonuçlarının açıklanacağını belirtti. Aydın, Halkbank satış yöntemi için görüş belirtmezken, başarılı Vakıfbank halka arzını ve blok satış olanaklarının arttığına vurgu yaptı. Aydın, banka için kendilerine bir talep gelmediğini belirtirken, "Türkiye'deki bankalara ciddi bir talep olacaktır. Burada ekmek var, makroekonomik göstergeler böyle devam ederse, talep devam edecek. Bu talebin bir bölümü bize yansır" diye konuştu.
Sektörün AB ile karşılaştırmasını yaparken, mevduat ve kredi pazarında GSMH'nın yüzde 40, 20'si düzeyindeki payların AB ülkelerinde 4 kat daha fazla olduğuna işaret eden Aydın, sektörün genişleme potansiyeli bulunduğunu vurguladı. Aydın, 2006 yılında banka şube sayısı ve çalışan sayısında artış beklediklerini vurgularken, "Kâr marjları daralıyor. 2006 daha zor geçecek.
Bunu bugünden ilan edebiliriz" dedi.