Halkbank'ta yargı frenine çözüm: Süre uzatımı

Halkbank'ın özelleştirmesiyle ilgili Danıştay'ın verdiği yürütmeyi durdurma kararı yasa ile aşılıyor. Kamu bankalarının özelleştirmesi için kanunda öngörülen süre uzatılıyor.

ANKARA - Halkbank'ın özelleştirmesiyle ilgili Danıştay'ın verdiği yürütmeyi durdurma kararı yasa ile aşılıyor. Kamu bankalarının özelleştirmesi için kanunda öngörülen süre uzatılıyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda dün AKP Samsun Milletvekili Ahmet Yeni'nin Ziraat Bankası, Halkbank ve Emlakbank'ın özelleştirilmesine yönelik hükümleri içeren 4603 sayılı yasada değişiklik öngören yasa teklifi görüşülerek kabul edildi. Teklifle, kamu bankalarının özelleştirmesi için kanunda öngörülen beş yıllık süre on yıla çıkarılıyor. Böylece, kamu bankalarının özelleştirilmesi için 25 Kasım 2005'te dolan süre 25 Kasım 2010 tarihine kadar uzatılmış olacak.
Danıştay 13. Dairesi, Ankara Ticaret Odası'nın başvurusu üzerine, Halkbank'ın özelleştirme kapsamına alınmasına ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK) 11 Ağustos 2006 tarihli kararının yürütmesini durdurmuştu. Kararda "ÖYK kararına dayanak alınan Bakanlar Kurulu kararı yetki yönünden hukuka aykırı" gerekçesi esas alınmıştı.
'Yabancılaştırma yapılıyor'
Görüşmelerde CHP'liler, hükümetin özelleştirme politikasını eleştirirken, kamu bankalarının satılmasına da karşı çıktı. CHP'li üyeler hükümetin özelleştirme değil yabancılaştırma yaptığını savundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler bunun üzerine, "Vatan satma iddialarını kabul etmiyorum" dedi.
Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci de sorular üzerine kendilerine danışmanlık hizmeti veren firmanın üçlü bir konsorsiyum olduğunu söyledi. Kilci, Halkbank hisselerinin blok satılacağını da aktardı.