Halkevleri, Meclis'e yürüdü

Sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası yasa tasarısına karşı çıkan Halkevleri, dün bir kez daha TBMM'ye yürüdü. Meclis kapısında saatlerce randevu bekleyen Halkevleri üyeleri...

ANKARA - Sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası yasa tasarısına karşı çıkan Halkevleri, dün bir kez daha TBMM'ye yürüdü. Meclis kapısında saatlerce randevu bekleyen Halkevleri üyeleri, tasarıya ilişkin itirazlarını TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil'e anlattıktan sonra eylemlerine son verdiler. TBMM Genel Kurul'nda bugün görüşülecek olan sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası yasa tasarısını protesto etmek amacıyla çeşitli illerden Ankara'ya gelen Halkevleri üyeleri, sabah saatlerinde Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde buluştular. Buradan Meclis'in Dikmen kapısına kadar yürüyen Halkevleri üyeleri, 'Bu yasa Meclis'ten geçmeyecek', 'AKP sağlığa zararlıdır', 'IMF'yi değil, halkı dinleyin', 'IMF'ye uşak, halka Kasımpaşalı' ve 'Azarlarsan bu halkı, yersin yumurtayı' sloganları attılar.
Meclis önünde bir açıklama yapan Halkevleri Örgütlenme Sekreteri Samut Karabulut, söz konusu yasaya karşı topladıkları 620 bin imzayı 19 Kasım'da TBMM Başkanlığı'na sunduklarını, ülke genelinde yaptıkları referanduma katılanların yüzde 99.5'inin yasaya hayır dediğini anımsattı. Karabulut, daha sonra tasarıya ilişkin itirazlarını iletmek üzere TBMM başkanvekillerinden telefonla randevu istedi. Randevu talebine olumlu yanıt alamayan Karabulut, "Bizi kabul eden olmadı. Olana kadar burada bekleyeceğiz. Bizi kabul etmezlerse bunu aşağılama, hiçe sayma olarak kabul ederiz" dedi.
Bunun üzerine Halkevleri üyeleri, Meclis kapısında oturma eylemi başlattı. Yaklaşık üç saat süren bekleyişin ardından TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Halkevi üyelerinden oluşan bir heyeti kabul ederek söz konusu tasarıya ilişkin itirazlarını dinledi. Halkevleri üyeleri, bu gelişme üzerine eylemlerine son verdi.
Büyük eylem bugün
KESK, DİSK, TMMOB ve TTB, sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası yasa tasarısını protesto etmek amacıyla bugün SSK Genel Müdürlüğü önünden TBMM'ye kadar 'insan zinciri' oluşturacak.