Halkın yüzde 82'si Yeni Türk Lirası'na alıştı

Merkez Bankası, 1 Ocak'tan itibaren TL banknot ve madeni paraların geçerliliğini yitireceğine dikkati çekterken, TL banknotların piyasadan çekilmesinin büyük ölçüde tamamlandığını, madeni paralarda dönüş oranının ise yüzde 46'da kaldığını açıkladı.

ANKARA - Merkez Bankası, 1 Ocak'tan itibaren TL banknot ve madeni paraların geçerliliğini yitireceğine dikkati çekterken, TL banknotların piyasadan çekilmesinin büyük ölçüde tamamlandığını, madeni paralarda dönüş oranının ise yüzde 46'da kaldığını açıkladı. Türk halkının Yeni Türk Lirası'nı (YTL) benimseme oranı ise yüzde 81.7.
Merkez Bankası halkın YTL'ye bakışını bir anketle ortaya koydu. Yüzde 81.7 YTL kullanmaya alıştı, yüzde 79.2'si ise kullanımını kolay buluyor. Yüzde 64.4 YTL ile yatırım yapabileceği, yüzde 55.4 ise YTL'ye geçiş uluslararası alanda ekonomik itibarı artırdığı görüşünde. Yüzde 73.9 YTL'nin tasarımını yeni para birimine alışmak bakımından başarılı bulurken yüzde 66.1 YTL'ye geçişin gerekli olduğu düşüncesini ortaya koydu.
YTL'ye alışmada en yüksek oran yüzde 85.8 ile 15-24 yaş grubu, en düşük oran ise yüzde 67.1 ile 65 ve üzerinde. YTL'ye alışmada kentler yüzde 82.8'lik oranla önde, kırsal kesilmde bu oran yüzde 79.2'ye geriliyor.
Cüzdan sorumluluktur
Merkez'den yapılan açıklamada şöyle denildi: "Bu operasyonun bundan sonraki başarısı, tamamen ekonomik istikrarın ülkemizde kalıcı şekilde yerleşmesine bağlı. Ekonomik istikrarın kalıcı olarak yerleşmesi ise en önemli unsur olan fiyat istikrarını sağlama ve kollamadaki kararlılığa bağlı. Ekonomi politikalarının tavizsiz olarak istikrarlı büyüme ortamını hedeflemeye devam etmesi gerekmektedir." Banknotların iyi korunmasının ve cüzdanda taşınmasının toplumsal sorumluluk olduğu vurgulandı.
Dolaşımdan kalkacak TL banknotlar 10 yıl süresince, Merkez Bankası ve Ziraat Bankası şubelerinde değiştirilebilecek. Madeni paralardaki değişim içinse bir yıl süre tanınıyor. Açıklamada, YTL'ye dönüşüm sürecine de dikkat çekilerek, 14 Şubat'ta yüzde 50 olan payın, 23 Aralık itibarıyla yüzde 95.39'a ulaştığı belirtilirken, yeni madeni paralarda bu oranın yüzde 85.7 olduğu vurguladı. TL madeni paraların yalnız yüzde 46.3'ünün piyasadan çekildiği belirtildi.