Hamama giren terler

Hamama giren terler
Hamama giren terler
'Hamamda nasıl terlenir? Kına yaparak"... Yeniden moda olan kına geceleri artık hamamlarda yapılıyor. Damat adayları için kabarık bir fatura daha anlamına gelen hamamda kına için kişi başı 140 euroya varan ücretler gözden çıkarılıyor.
Haber: SİBEL CİNGİ / Arşivi

“Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar. Aşrı aşrı memlekete kız vermesinler. Annesinin bir tanesini hor görmesinler”... Yıllardır gelinleri ağlatan bu kına türküsü artık tarihi hamamların içinde çınlıyor.
Kısa bir süre öncesine kadar demode olarak görülen ve unutulmaya yüz tutan kına geleneği hamam sefası ile yeniden hayat buldu. Kınalar artık tarihi hamamların kubbesi altında sazlı, sözlü, dansözlü yakılıyor.
Sosyeteyi ve ünlü isimleri de içine alan bu moda için kesenin ağzı açıldı. 40 ile 140 euro arasında değişen kişi başı fiyatlarla ‘hamama giren terler’ sözünün de hakkı veriliyor. Hal böyle olunca düğün organizasyonları yapan birçok şirket portföylerine hamamda kınayı da kattı. Tarihi hamamlarda da kına paketleri hazırlamaya başladı.

NES CLUB

Dolma ve börek getirmek serbest

İstanbul Anadolu yakasındaki NES Club’da kasım ayı için bile rezervasyonlar yapılmış. Merkez yetkilileri, kına gecelerinde yaratıcılıkta sınır tanınmadığını belirtiyor. Hamamdan catering servisi alınabileceği gibi kendi dolmanı, böreğini yaparak da gidebiliyorsun. Bugüne kadar Nes’te yapılan bütün gelin hamamlarının olmazsa olmazı ise canlı müzik ve dansöz. Merkez gelin hamamı için kişi başına 70 lira fiyat veriyor.

TARİHİ VEZNECİLER HAMAMI

Günde en az 5 rezervasyon alıyor

Sultanlara, paşalara hizmet etmiş 430 yıllık Tarihi Vezneciler Hamamı, en hareketli günlerini yaşıyor. Hamama günde en az 3-5 rezervasyon geliyor. Eylül ayına bile rezervasyon alan hamamda 35-40 kişilik bir kına yaklaşık 1500 lira civarında. Tabii buna yemek dahil değil. Çalgıcı, dansöz ve yemek ekstra ücrete tabi. Hamamda gelin hamamı yapılırken damat ve arkadaşları için de eğlence tertip ediliyor.

HASEKİ HÜRREM SULTAN

İşin içinde sultan olunca fiyat fırlıyor

Hürrem Sultan Hamamı 1556 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Hürrem Sultan adına Mimar Sinan’a yaptırıldı. Hamam, 3,5 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından 2011’de yeniden kapılarını açtı ve kına davetlerine ev sahipliği yapıyor. Sazlı sözlü bir kına adına yaraşır bir fiyata... 40 kişilik organizasyon 5500 euro.

GALATASARAY HAMAMI

Kına vakti kapıları kapatıyor

Sultan II. Beyazıt tarafından 1481 yılında inşa ettirilen Tarihi Galatasaray Hamamı, ne paşaları, kadıları, sadrazamları pürü pak etti. Şimdi de gelinlerin hizmetinde. “Eylül ayına kadar doluyuz” diyen hamam yetkilisi, kına zamanı hamama başka müşteri almadıklarını anlatıyor. Hamamda mutlaka fasıl ekibi ve dansöz bulunuyor.

TARİHİ CAĞALOĞLU HAMAMI

Damatların canı yok mu?

Kişi başı fiyatı 79 liradan başlayıp 250 liraya kadar çıkıyor. Yaz sezonu için yüzde 100’e varan bir doluluk oranına ulaşan hamamda göbek taşındaki tepsiden üzüm yiyen tarihi görüntünün hakkı veriliyor. Eğlenceye zenne ve fasıl ekibi de dahil oluyor. Hamamda damat hamamı da revaçta. Damadın bekârlığa veda partisi ise dansözlü. İsteyene falcı da var.


Şekeri, kınası derken fatura kabarıyor
Hamamı tutmakla da bitmiyor... İşin bir de akseuvar kısmı var. Hamama giren terler atasözünün hakkını vermek için günün anlam ve önemine uygun kese, sabun, peştemal, tef ve zil alışverişi de işin olmazsa olmazı. Damat adaylarını çok da mutlu etmeyecek alışveriş listesinin başında yer alanlar:
Çılgın tasarımlı kına davetiyesi ¨1.25.
İçinde 30 tane kına kutusu bulunan kına tepsisi ¨105.
Kınaya gelenlere giderken verilecek hediye şeker ¨3.
Kına sabunu bir adet ¨1.75.
Eğlencelik tüllü çıngırak ¨3.50
Telli duvaklı oje ¨2.
Metal tef ¨10.
Kına gecesi fesleri ¨12.

MARKETLERDE SON TREND
Raflarda ‘last minute’ rüzgârı 
Dünyada turizm ve havayolu şirketlerinin yaygın olarak kullandığı ‘last minute’ uygulaması marketlere de sıçradı. Last minute’in market yansımasının adı ise ‘son fiyat’... Son zamanda büyük market zincirlerinde dikkat çekmeye başlayan ‘son fiyat’ etiketli raflarda normal fiyatının yüzde 50’sinden bile aşağıda her türlü ürün satılıyor. Bu raflarda son kullanma tarihine 3 gün kalan paketli tavuk da var, ambalajı zarar görmüş deterjan da.

RAMAZAN TELAŞI
Kurtarıcı ünlü yüzler 
Bu yıl ramazanın temmuz ayına denk gelmesi tatilcileri de mayocuları da telaşlandırdı. Kısa sürecek olan tatil sezonunu erken açmak için harekete geçildi. Turizmciler erken rezervasyon silahına sarılırken, mayocular ise ünlü yüzlerle durumu kurtarma çabasına girdi. Ramazan ayının 7 yıl boyunca yaz dönemine gelecek olması önümüzdeki yıllarda yeni satış stratejilerini de beraberinde getirecek görünüyor.

bigPara.com