Hangi sendika İsveç'ten 80 bin dolar aldı

Hangi sendika İsveç'ten 80 bin dolar aldı
Hangi sendika İsveç'ten 80 bin dolar aldı

IKEA’da yeni bir eylem süreci başlıyor. KOOP- İŞ Sendikası Başkanı Eyüp Alemdar, IKEA’da örgütlenmelerini IKEA Global dahil, Avrupa ’daki sendikaların üye olduğu UNI, IKEA’daki örgütlü İsveç sendikaları ve İsveç hükümetinin dahi desteklediğini, Türkiye isim haklarını kullanan MAPA’nın ise süreci tıkadığını ileri sürdü.
Alemdar, bazı gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, IKEA’nın faaliyette olduğu ülkelerde sendika bulunmayan tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Türkiye isim haklarının kullanıcısı olan MAYA Holding bünyesindeki MAPA Mobilya’nın, sendikaya üye olmaya engel çıkarmadıklarını ifade etmelerine rağmen, çeşitli yollarla üye listelerini ele geçirdiğini, ikna odaları kurduğunu, işçileri Kur’an’a el bastırarak yemin ettirdiğini ve fırsat bulunması halinde de işten çıkarma yaparak mağaza yöneticilerinin akrabalarını işe aldığını anlatan Alemdar, 29 Aralık gününden itibaren IKEA mağazaları önünde eyleme hazırlandıklarını vurguladı.
Alemdar, iki İsveç sendikasının KOOP-İŞ ile birlikte örgütlenme projesi oluşturduğunu ve toplamda 160 bin TL’ye yakın destek aldıklarını belirterek, İsveç hükümetinin, sendikaların bu türden örgütlenme faaliyetleri için oluşturdukları fona mali yardım yaptığını kaydetti. ( ANKARA /RADİKAL)

bigPara.com