'Hani yolsuzluk yapana hesabını soracaktınız?'

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, doğalgaz çevrim santrallarından pahalı elektrik alınmasını eleştirdi. Doğalgaz santrallarının üretim içindeki payının, doğalgaz çıkan Rusya'da yüzde 20...
Haber: METE BELOVACIKLI / Arşivi

MOSKOVA - TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, doğalgaz çevrim santrallarından pahalı elektrik alınmasını eleştirdi. Doğalgaz santrallarının üretim içindeki payının, doğalgaz çıkan Rusya'da yüzde 20, doğalgazı olmayan Türkiye'de yüzde 40 seviyesinde olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Böyle mantık olur mu? Devlet, elektriği 17 cent'e alıyor ama 6 cente satıyor. Hani bunlardan hesap sorulacaktı? İki sene önce AKP iktidara gelirken sayın Başbakan'ın taahhüdü yok muydu? Yolsuzluk yapanın yanına kâr kalmamalı, hesap sorulmalı diye. Bundan bir yıl önce de sayın Başbakan 'Damardan girdik" dedi.
Hesap sorulmazsa yolsuzlukların devam edeceğini sözlerine ekleyen Hisarcıklıoğlu, bunun için de hukuk reformunun şart olduğunu söyledi. Rifat Hisarcıklıoğlu, elektriğin bir an önce serbest piyasaya açılması gerektiğini kaydederek, "İngiltere serbestleştirdi elektrik yüzde 40 ucuzladı. Biz ise liberalleştiriyor gibi yapıp dünyanın enerjiyi en pahalı kullanan üçüncü ülkesi olduk" diye konuştu.
Bavul açığı kapatmaz
Hisarcıklıoğlu, önceki gün TOBB TİM Türk Ticaret Merkezi'nde basın mensuplarına Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Rusya gezisini değerlendirdi. Hisarcıklıoğlu, Rusya ile dış ticaretteki açığın bavul ticaretiyle kapatılmasının mümkün olmadığını, kalıcı, sistemli ticarete dönüşmesi gerektiğini vurguladı. Hisarcıklıoğlu, "Bu pazarda geçici olursanız mal satamazsınız. Esas olan bu ülkeyle dış ticaret açığımızı kapatmak" uyarısında bulundu.
Hisarcıklıoğlu, siyasetin yapamadığı şeyi çoğu zaman işadamlarının gerçekleştirdiğini ifade etti ve TOBB'un Irak konusunda ABD ile temaslarına örnekler verdi. Hisarcıklıoğlu, Irak'ın bu çerçevede Türkiye'nin ikinci büyük pazarı haline dönüştüğünü anlatarak konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Dünyanın en büyük 10 ülkesi arasına girebiliriz. Bu hepimizin elinde. Televole haberlerinden bıktık. Öbür tarafta 5 milyon insan işsiz. 4 milyon kişi de asgari ücretle geçiniyor. Türk özel sektörüne destek verilmeli."
Kayıt dışı için Rusya örneği
Türk siyasetine baskı yapılması durumunda reformların gerçekleşeceğini de vurgulayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Kayıtlı ekonomiye geçemezsek faturası bize çıkar. Yüzde 50 kayıt dışı ile hiçbir strateji yapılmaz" dedi. Rusya'nın vergi indirimi ile kayıt dışılığı yüzde 50'den 35'e düşürdüğünü anlatan Hisarcıklıoğlu şunları söyledi:
"Vergi oranı yükselirse kayıp-kaçak artar. Bizde sanki halk hakkını aramasın diye kayıt dışılık teşvik edilmiş. Herkes defolu. Hesap verebilen insan ancak hesap sorabilir."