Hanke: Yeni bir dalgalanma beklemiyorum

Mayıs ayındaki dalgalanmayı öngören ve bu konuda Türkiye'yi uyaran Johns Hopkins Üniversitesi uygulamalı ekonomi profesörü Steve Hanke, bu kez aşırı değerli YTL ve seçimlerin Türkiye açısından risk teşkil ettiğini söyledi.

İSTANBUL - Mayıs ayındaki dalgalanmayı öngören ve bu konuda Türkiye'yi uyaran Johns Hopkins Üniversitesi uygulamalı ekonomi profesörü Steve Hanke, bu kez aşırı değerli YTL ve seçimlerin Türkiye açısından risk teşkil ettiğini söyledi. CNBC-e'ye konuşan Hanke, kısa vadede yeni bir türbülans öngörmediğini söyledi.
Hanke, "Şu anda Türkiye'nin önündeki en önemli riskler, aşırı değerli YTL ve seçimler. YTL'nin aşırı değerlenmesi enflasyon hedeflemesine geçişte doğal bir tepki ama dikkat edilmeli. Türk Lirası şu anda gerçek değerinin yüzde 35-40 üzerinde. Diğer bir konu da seçimler. Kimin seçileceği çok
önemli. Türkiye IMF, Dünya Bankası, Brüksel ve Washington ile yakın ilişkiler içinde. Bu nedenle seçilecek grubun bu yapıya uygun olması gerekiyor" diye konuştu.
'Sabit kur uygulayın'
ABD Merkez Bankası Fed'in faiz artırmaya devam etmesinin de Türkiye için risk oluşturacağını belirten Hanke, Türkiye'de dalgalı yerine sabit kurun uygulanması gerektiğini savundu. Hanke, "1 dolar 2 YTL olmalı" önerisi sundu.
Hanke, mayıs ayında başlayan dalgalanma sürecinde Merkez Bankası'nın geç ve yavaş tepki gösterdiğini iddia etti. Hanke, "Merkez Bankası dalgalanma sürecinde kötü iş çıkarmadı ama daha iyi yapabilirdi. Haziran ayında keskin artışlar yaptı; halbuki hemen döviz satıp Türk Lirası almalıydı. Kura müdahale etmekte geç kaldı. Türkiye'nin dalgalanmadan bu denli etkilenmesinde kendine özgü şartları etkili oldu; diğer yandan spekülatörlerin etkisi de var. Hayli rant sağladılar" dedi.
Hanke, petrol fiyatlarının, savaş gibi herhangi bir olağanüstü bir durum olmadığı takdirde, yıl sonunda daha da düşeceğini düşündüğünü de ifade etti.