Harcamaların yüzde 46'sı kredi kartıyla yapılıyor

Harcamaların yüzde 46'sı kredi kartıyla yapılıyor
Harcamaların yüzde 46'sı kredi kartıyla yapılıyor

Türk halkı kart borcunu taksitlendirmeden bir defada ödemeyi tercih ediyor.

Kredi kartını cüzdanından ayda ortalama 12 kez çıkaran Türk insanı işlem başına ortalama 84 lira harcama gerçekleştiriyor

İSTANBUL - MasterIndex araştırması, kredi kartı sahiplerinin, alışverişlerinin yüzde 46’sını kredi kartı ile yaptığını, kredi kartının cüzdanlardan ayda ortalama 12 kez çıktığını, işlem başına ortalama harcama tutarının ise 84 lira olduğunu ortaya koydu.
MasterCard tarafından yıllık olarak düzenlenen ve Türkiye’nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde bin kişi üzerinde yapılan MasterIndex araştırmasının Ekim 2009 sonuçları açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre, cebimizde ortalama 1.8 adet kredi kartı bulunuyor. Banka kartı adedi ise geçen senenin aynı döneminde ortalama 1.4 iken büyük bir sıçrama ile 1.8’e çıktı. MasterIndex’e göre tüketiciler birçok alışveriş noktasında nakit yerine kredi kartı kullanmayı tercih ediyor. Bunların başında ise, giyim mağazaları, süpermarketler ve akaryakıt istasyonları geliyor. Açıklamada yer alan sonuçlara göre, yeni kart alırken bankaya duyulan güven ve kredi faizinin düşüklüğü en önemli unsur.
Kredi kartı kullanımında ise en fazla, indirim ve taksit olanaklarına önem veriliyor. Sıra kart borcu ödemelerine geldiğinde ise Türk halkının çoğunluğunun kredi kartı borcunu kredilendirmeden tamamını ödediği ortaya çıkıyor. MasterIndex’e göre kredi kartı sahipleri, harcamalarının yüzde 46’sını kredi kartıyla yapıyor. Geçtiğimiz yıl aynı dönem MasterIndex verilerine bakıldığında bu rakam yüzde 40’idi. Bu oran yüksek gelir grubunda yüzde 55’e çıkarken alt orta gelir grubunda yüzde 43’e düşüyor. Yaş gruplarına bakıldığında 45-54 yaş grubunun harcamalarının yüzde 53’ünü kredi kartı ile yaptığı görülüyor. 

Kadınlar daha sık kullanıyor
Araştırmaya göre, Türk halkı, kredi kartlarını ayda ortalama 12 kere cüzdanlarından çıkartıyor. Bu rakam geçen senenin aynı döneminde 8’idi. Kredi kartı kullanım sıklığında kadın erkek ayırımına bakıldığında kadınların ayda 12.5 kere kullanımla, 11.3 kere kullanan erkekleri geride bıraktığı görülüyor. Araştırmadan çıkan bazı önemli sonuçlar da özetle şöyle sıralandı: “Kredi kartının cüzdanlardan çıkma ortalamasına yaş gruplarına göre baktığımızda ise 30-34 yaş grubu ortalama 104 TL ile kredi kartlarını en yüksek meblağda cebinden çıkaran kesim. Kredi kartı sahiplerine kredi kartı ödemelerinde kredilendirme yapıp yapmadıkları sorulduğunda yüzde 54’lük kesimden ‘yapmıyorum’ yanıtı alındı. Türk halkının cebinde ortalama 1.8 adet kredi kartı bulunuyor. Üst gelir grubunun cüzdanında ortalama 2.9 adet kredi kartı var. (Radikal)