Harcamanın yüzde 11'i 'Visa'lı

Ekonomik göstergelerin yerine oturması ve düşen faizlerin tüketim harcamalarını canlandırmasının etkisiyle Türkiye'de Visa kartlarıyla yapılan harcamalar...

İSTANBUL - Ekonomik göstergelerin yerine oturması ve düşen faizlerin tüketim harcamalarını canlandırmasının etkisiyle Türkiye'de Visa kartlarıyla yapılan harcamalar Eylül 2005 sonunda bir önceki yıla göre yüzde 34 artışla 74.7 milyar YTL'ye ulaştı.
Türkiye'deki Visa kart adedi bir önceki döneme göre yüzde 31 artışla 35 milyona ulaşırken, her 100 liralık tüketici harcamasının 11 lirası Visa kartlarıyla yapıldı.
Visa'nın Avrupa ve Türkiye faaliyetlerini Visa'nın Güney Avrupa'dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mark Antipof ve Türkiye Genel Müdürü Berna Ülman açıkladı. Bu yıl Visa kartlarının otopark, taksi, otobüs ve tren gibi ulaşım araçları da dahil farklı iş alanlarında kullanımına yönelik çalışmalar yapacaklarını belirten Ülman, "Visa kullanımında bu yıl en az yüzde 25 artış bekliyoruz. Eylül 2006'da kart adedinin 40 milyon, toplam harcamadaki payımızın yüzde 12.5'e çıkmasını hedefliyoruz. Bu yıl temassız kartlar ve kartlarda şifreye geçilmesi de gündeme gelebilir" dedi.
Visa havadan okuyacak
Mark Antipof ise amaçlarının çek ve nakitin yerine geçmek olduğunu söyledi. Antipof 2005 yılında Avrupa'da harcamada yüzde 15.4'lük artış görüldüğünü bunun da Visa'nın kişisel harcamalardaki payını yüzde 10.4'e çıkardığını açıkladı. Temassız kartları piyasaya süreceklerini belirten Antipof, bu kartlarla havadan okuyucuya tutularak ödeme yapılacağını söyledi. Antipof, "Türkiye'de Visa kullanımındaki yüzde 25 artış hedefimiz, mütevazı kalabilir" diye konuştu.