'Haritalar petrole bağlı oluşturuluyor'

Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı'nın organize ettiği ve bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Enerji Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin bölgesel gaz dağıtımında aktör olduğunu söyledi.

İSTANBUL - Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı'nın organize ettiği ve bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Enerji Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin bölgesel gaz dağıtımında aktör olduğunu söyledi.
Güler, geçen yüzyılın temel enerji kaynağının petrol, bu yüzyılınkinin ise gaz olduğunu, haritaların büyük ölçüde petrole bağlı oluşturulduğunu, enerjinin politik gücünün olduğunu söyledi. Enerjinin günlük politikaların suni gündeminde kaybolmaması gerektiğine işaret eden Güler, şöyle dedi: "Enerji politikamızın temel unsuru arz güvenliği üzerine kurulu. Bu da üç ayak üzerine kurulu; ekonomik gelişme, sosyal gelişme ve çevresel uyum." Güler, dünyadaki enerji kaynaklarının yüzde 70'inin ülkenin doğusunda kalması nedeniyle ülkenin geçiş coğrafyası özelliğine işaret etti. Hilmi Güler, şunları söyledi:
Petrol bekleniyor
"Bakü-Tiflis-Ceyhan'da, 350 bin ton petrol ay sonu Ceyhan'da tankerlere yüklenecek. Şahdeniz projesinde, Azerbaycan gazı Gürcistan'dan geçip, Türkiye'den Yunanistan ve İtalya'ya ulaşacak. Bu, yıl sonunda tamamlanacak. Mavi Akım'da projenin güneye uzatılması ve İsrail'e geçişi planlanıyor. Mısır gazının Suriye'den Türkiye'ye gelmesi ve buradan da Avrupa'ya geçirilmesi yönünde çalışmalar sürdürülüyor. Türkmen gazı çalışmaları sürüyor. Samsun-Ceyhan projesi Cumhurbaşkanı'na gönderildi. Samsun-Ceyhan ile ilgili tartışmaların altında pozitif gelişmelerin ülkemize kazandıracağı önemli avantajları göz ardı etmemek gerekiyor. Enerji politikalarında Türkiye'nin önemli aktör olacağını düşünmeliyiz." Güler, petrol fiyatında politik belirsizlik nedeniyle varil başına 15-20 dolar fark olduğunu belirterek, "Bunlar tavuk-yumurta meselesi gibi birbirini etkileyen konular. Tabii ki A, B, C planlarımız var" dedi.